^Powrót na górę

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Slide 1 Slide 5 Slide 3

Patron Ośrodka


Irena Sendlerowa
Uchwała Rady Powiatu...

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
im. Ireny Sendlerowej
w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Warszawska 52
82-100 Nowy Dwór Gdański
woj. pomorskie

GPS: 54.20780 N 19.13524 E

  tel. (55) 247 23 21
  fax: (55) 247 23 21
www.soswndg.pl
www.bip.soswndg.pl

Wolne lektury

Wolne lektury

Edukacyjny język obiektowy

E-podręczniki

Kynoterapia

Sentencje łacińskie

Żuławski Ośrodek Kultury

Archiwum artykułów

Statystyki

stat4u

News

Szanowni Rodzice
Dyrektor SOSW im. Ireny Sendlerowej informuje, że w wyniku przeprowadzonego referendum strajkowego szkoła przystępuje od 08 kwietnia 2019 r. do strajku. Strajk nauczycieli i pracowników oświaty, będzie trwał do odwołania. W czasie trwania strajku zajęcia dydaktyczne nie  będą się odbywały. W szkole będą prowadzone jedynie zajęcia opiekuńcze. Jednocześnie przypominam, iż dni 15-17.2019 r. są dniami wolnymi dla klas I - VII szkoły podstawowej z uwagi na egzamin ósmoklasisty.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Malborku odbył się I Międzywojewódzki Konkurs Talentów „Wytwórnia talentów” dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Wzięli w nim udział wokaliści, tancerze, instrumentaliści, aktorzy i artyści plastycy z zaprzyjaźnionych placówek szkolnictwa specjalnego z Tczewa, Elbląga, Starogardu Gdańskiego, Lasowic Wielkich, Nowego Dworu Gdańskiego (Magda – plastyka, Patryk – śpiew i gra na gitarze), Uśnic, Kołozębia i Malborka.

W trakcie wydarzenia widzowie mieli możliwość poznania młodych ludzi, którzy swoimi zainteresowaniami, pasjami i uzdolnieniami wzbogacają i przekształcają nie tylko swoje życie, ale także życie swojego otoczenia.

Jury, spośród piętnastu uczestników, wyłoniło czterech finalistów.

 • Zespól „Hit 21” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Elblągu. 
 • Jakuba Rosiaka, z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku.
 • Patryka Graffa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Nowym Dworze Gdańskim, który zaśpiewał z własnym akompaniamentem gitarowym utwory: „Weź nie pytaj” Pawła Domagały i „Na dnie serca” Andrzeja Rybińskiego
 • Zespół  „Półnutki” i „Dzwoneczki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Kołozębiu.

W wyniku głosowania publiczności laureatem konkursu pierwszej edycji Międzywojewódzkiego Konkursu „Wytwórnia talentów” został zespół „Hit 21” z SOSW nr. 1 w Elblągu. Patryk wyśpiewał II nagrodę festiwalu – GRATULUJEMY!

Zorganizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym konkurs pozwolił osobom niepełnosprawnym zaistnieć w środowisku oraz realizować i spełniać najskrytsze marzenia.

Magda zaprezentowała w konkursie 5 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Niestety jej uzdolnienia w tej dziedzinie sztuki nie zostały nagrodzone specjalną atencją przez oceniających. Co więcej sposób ekspozycji prac uniemożliwiał widowni ich obejrzenie a autorzy nie mieli możliwości opowiedzenia choćby w kilku zdaniach o swoich dziełach. 

Szkoda, bo obrazy Magdy wyróżniały się jakością na tle prac innych twórców i w mojej ocenie powinny być nominowane do nagrody przez oceniających. Niemniej takie spotkania są bardzo potrzebne i powinny być kontynuowane w przyszłości.

To już drugi ogólnopolski festiwal piosenki dla uczniów placówek szkolnictwa specjalnego na gościnnej ziemi ostródzkiej, w którym swoje talenty wokalne zaprezentowali Magda i Patryk. Tak, jak w roku minionym zmagania artystów poprzedzone były warsztatem wokalno – muzycznym, prowadzonym przez profesjonalnego muzyka, aranżera i trenera wokalnego panią Joannę Jakółowską. Młodzież pod jej kierunkiem opracowała piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy” rozpoczynającą zmagania festiwalowe.

Magda ubiegłoroczna laureatka nagrody Grand Prix a tegoroczny gość specjalny,

zaśpiewała 4 piosenki o zmiennym nastroju i melodyce, lecz wspólnym mianowniku, którym były własne aranże, przyjęte gromkimi brawami.

Patryk po raz pierwszy śpiewał do własnego, gitarowego akompaniamentu. Było to wydarzenie na tyle niezwykłe, że nawet opiekunowie innych artystów dopiero po kilku wersach z akordami zdali sobie sprawę, że „chłopak gra live”. 

„Lolek” zagrał naprawdę dobrze a wyśpiewał jeszcze lepiej.  Doceniło to jury festiwalowe przyznając mu drugą nagrodę festiwalu – GRATULUJEMY!

Nie nagroda jest tu najważniejsza – wszak zdobył ich wiele w trakcie festiwali, przeglądów, konkursów. To, co naprawdę ważne, to budowanie wiary we własne możliwości i pokonywanie własnych Everestów bez wspomagania tlenem.

Tlenem jest muzyka, która łączy, wzrusza kolejne pokolenia artystów i widzów.

04 kwietnia 2019 roku uczniowie klas piątych oglądali w Teatrze Miniatura w Gdańsku spektakl lalkowy pt. "Krzyżacy", będący adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza.

Świetna gra aktorów prowadzących lalki zainteresowała widzów, wprowadzając ich w pogodny nastrój i atmosferę oczekiwania na dalsze losy bohaterów oraz rozwój wątków historycznych.  

Zapoznani wcześniej z "Krzyżakami" uczniowie, nie mieli problemu z odbiorem treści widowiska, czy identyfikacją postaci pierwszoplanowych i drugoplanowych, przeżywających różne perypetie. Zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń wrócili do szkoły.

Wyjazd do Gdańska zorganizowały:

 • mgr U. Staszczak  
 • mgr B. Talarek 

Jak co roku w naszej szkole obchodzony jest Światowy Miesiąc Wiedzy Na Temat Autyzmu. W tym roku zainaugurowaliśmy obchody uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. Msza została odprawiona w pięknie udekorowanym kościele. Do upiększenia świątyni użyliśmy kwiatów i dekoracji w kolorze niebieskim. Kolor ten uznawany za najgłębszy z kolorów rozpływający się w nieskończoności horyzontu symbolizuje autyzm.

Ksiądz kanonik dr Mariusz Pietrzykowski serdecznie przywitał wszystkich obecnych na mszy a na zakończenie wygłosił pełną otuchy i wsparcia mowę skierowaną do dzieci ich rodziców i opiekunów. Mszę odprawił Ks. Kanonik mgr Jarosław Kiełb a całą uroczystość uświetnił wspaniałą, poruszającą homilią rekolekcjonista Ojciec Ryszard. Mamy nadzieję, że ta uroczystość pozwoli na dłużej zagościć w naszej świadomości, pamięci o tym, że dzieci dotknięte autyzmem są wśród nas i że w znacznym stopniu zależy od nas wszystkich rzeczywistość w jakiej żyją. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu.

  AUTYZM. WYSTARCZY ZROZUMIEĆ.

Dziecko które krzyczy na dźwięk kasy. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. Po prostu.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim zachęca do włączenia się w miesiącu kwietniu do obchodów Polski na niebiesko! Dzięki wiedzy i świadomości, możemy wspólnie zmienić świat osób z autyzmem na lepsze.

Od samego początku Lechia potwierdzała swoje miejsce w tabeli. Efektem była bramka w 5. minucie zdobyta po rzucie rożnym. Bramkę zdobył obrońca Błażej Augustyn strzałem po ziemi z około 17 metrów w długi róg bramki strzeżonej przez Frantiska Placha. Kilka minut później groźną akcję stworzyli sobie zawodnicy drużyny gości. Tomasz Jodłowiec strzelał zza pola karnego, jednak po rykoszecie piłka minęła bramkę Lechii.

W 32. minucie po wyrzucie z autu sfaulowany został Lukas Haraslin. Rzut wolny sprytnie rozegrali Filip Mladenović z Danielem Łukasikiem, reprezentant Serbii zagrał prosto na głowę Michała Nalepy, który skierował piłkę do bramki. Pod koniec pierwszej połowy okazję do strzelenia gola kontaktowego miała drużyna Piasta, jednak Mikkel Kirkesov niecelnie dośrodkował z rzutu wolnego.

Tuż po przerwie groźny strzał oddał Łukasik, ale obronił Plach. W 52. minucie piłka, po uderzeniu Piotra Parzyszka, odbiła się od słupka bramki strzeżonej przez Dusana Kuciaka. Pięć minut później bramkarz Lechii popisał się znakomitą interwencją i wybił piłkę z linii bramkowej. Przez kwadrans gra toczyła się głównie w środku pola.

W 76. minucie z rzutu wolnego strzelił Daniel Łukasik. Piłkę wybili obrońcy Piasta Gliwice. Na pięć minut przed upływem regulaminowego czasu gry z rzutu wolnego uderzył Mikkel Kirkesov, ale futbolówkę pewnie złapał Kuciak. W 90. minucie w sytuacji sam na sam znalazł się Artur Sobiech. Piłkę odbił bramkarz Piasta. W ostatniej akcji meczu golkiper Lechii znakomitą paradą pozbawił gości bramki honorowej. Ostatecznie wynik nie uległ zmianie. Lechia zdobyła komplet punktów, przedłużając tym samym świetną passę na własnym stadionie.

Materiał informacyjny Lechii Gdańsk

Dziękujemy pracownikom Działu Dystrybucji Biletów za  udostępnienie bezpłatnych wejściówek na mecz.

W dniu 19.03.2019 uczniowie klasy IIIB oraz IVB uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt ”Prot i Filip” w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Jest to zabawna opowieść o dwóch przyjaciołach – Procie i Filipie, którzy znani są z tego, że robią sobie niesamowite psikusy, ale też nie mogliby bez siebie żyć. Dzieci mogły brać aktywny udział w przedstawieniu i wspólnie z aktorami rozwiązywać ich psoty. Spektakl napisany został na podstawie najsłynniejszych wierszy polskich pisarzy - Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Przedstawienie za pomocą dowcipnych dialogów, zaskakujących i pełnych humoru sytuacji, pokazuje jak wielką wartością   jest przyjaźń i szacunek do drugiej osoby.

Organizatorzy:

 • Beata Czuba
 • Anna Michalik

W dniu 18.03.2019 roku uczniowie klasy I i III uczestniczyli w wycieczce do Multikina na film pt. „Robaczki z zaginionej dżungli”.

Historia opowiada o przygodach małej biedronki, która zostaje uwięziona w tekturowym pudle i wysłana na Karaiby. Tata biedronka wyrusza do Gwadelupy, aby uratować malca. Muszą się odnaleźć i przeżyć w obcym otoczeniu. Poznają mieszkańców dżungli, a nawet owadożerne rośliny. Zaprzyjaźniają się z biedronkami innego gatunku, mrówkami i gąsienicami. Tymczasem ze wsparciem lecą do nich przyjaciele. Mrówka i pluszowy pająk (miłośnik opery) wsiadają na pokład galeonu, który unosi się dzięki balonom. W długiej wyprawie czeka ich dużo przygód. Czy mimo burz uda im się dolecieć do przyjaciół?

Zabawny jest już od pierwszej sceny. Nie sposób się nie śmiać, kiedy widzi się figle wielkookich biedronek albo małe mrówki. Do tego robaczki wydają z siebie niesamowite dźwięki: pogwizdują, piszczą, śmieją się, mruczą, ale wysyłają też ponaddźwiękowe sygnały na odległość setek kilometrów. 

To była udana wycieczka. Towarzyszyły jej: radość, dobry humor i wrażenia po obejrzanym filmie. Emocje związane z filmem pozostały do późnego popołudnia.

Organizatorzy wycieczki:

 • K. Olenkiewicz
 • K. Reich-Stępniewska
 • M. Szwec

20 marca 2019 roku, już po raz kolejny w naszej szkole odbył się Ekologiczny Pierwszy Dzień Wiosny. Obecni na tej uroczystości uczniowie, przywitali astronomiczną wiosnę wierszem, strojem, piosenką. W krótkiej części artystycznej, dzieci z klasy czwartej i piątej, recytując utwory literackie wskazali zwiastuny nowej pory roku w przyrodzie, które dynamicznie zmieniają otaczający nas krajobraz.

W radosny nastrój wprowadził zebranych Patryk z klasy II PPOH, śpiewając i grając na gitarze znaną wszystkim piosenkę zespołu Skaldowie, „Wiosna”. Następnie uczniowie złożyli ślubowanie „Przyjaciel Przyrody” obiecując, że będą szanować zieleń, ptaki, zwierzęta. Swoją wiedzę nt. ekologii i wiosny mieli okazję sprawdzić rozwiązując m.in. liczne krzyżówki, rebusy, quizy, zagadki, układając z rozsypanek wyrazowych przysłowia o wiośnie.

Młodsze dzieci bawiły się uzupełniając kolorowanki motyli, biedronek, zawilców, krokusów, czy skowronków. W grupach mieszanych wiekowo, uczniowie rozwiązywali zadania związane z ekologią i znajomością życia w środowisku wodnym, lądowym, leśnym. Nie zabrakło konkurencji sprawnościowych, a uczestnicy imprezy chętnie brali w nich udział.

Podczas Ekologicznego Pierwszego Dnia  Wiosny nastąpiło wręczenie nagród (książeczek, kolorowanek, długopisów, słodyczy) tym, którzy wykonali prace plastyczne nt. wiosny. Prace te stanowiły dekorację stołówki, gdzie odbywała się uroczystość.

Obok „słodkich” nagród, były również kanapki z wiosennym akcentem, wykonane przez młodzież starszych klas.Królowała na nich m.in. sałata i rzodkiewka. Chętnie konsumowane, szybko znikały z talerzy.

Uczniowie pełni pozytywnych emocji wrócili na lekcje.

Uroczystość zorganizowały:

 • mgr U. Staszczak
 • mgr B. Talarek19 marca 2019 roku, uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce w Będominie, miejscowości położonej  na Kaszubach. Tutaj mieści się Muzeum Hymnu Narodowego, usytuowane w XVIII – wiecznym dworku szlacheckim należącym w latach 1741–1783 do rodziny Józefa Rufina Wybickiego – autora „Mazurka Dąbrowskiego”. Właśnie w tym dworku urodził się ( w 1747 r.) i wychowywał twórca naszego hymnu.

Zbiory muzealne są liczne, zawierają m.in.

 •  rękopis „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” (napisany przez J. R. Wybickiego w 1797 r.)
 • taraban, cymbały
 • mundur  z tamtych lat
 • zegary z pozytywkami
 • broń różnego typu (nieobcą np. rusznikarzowi)
 • portrety, obrazy, pałasze zdobiące ściany poszczególnych pomieszczeń,
 • stylowe meble i piece kaflowe.

Uczniowie poznali fakty z życia J. R. Wybickiego, wspaniale przedstawioną historię „Mazurka Dąbrowskiego” oraz barw narodowych. W parku przylegającym do dworku podziwiali kilkusetletnie lipy – pomniki przyrody, skrywające w kołysanych wiatrem konarach przeszłość tego miejsca. Pełni wrażeń wrócili do szkoły.   

Wycieczkę zorganizowały:

 • mgr Urszula Staszczak
 • mgr Barbara Talarek

Piłkarze Lechii Gdańsk na zakończenie 25. kolejki LOTTO Ekstraklasy zremisowali na Stadionie Energa Gdańsk z zespołem Wisły Płock 1:1. Bramkę dla Biało-Zielonych zdobył z rzutu karnego Flavio Paixao, a dla popularnych Nafciarzy Alan Uryga.

Lechia dobrze rozpoczęła poniedziałkowe spotkanie, grając szybko z pomysłem. Już w 2. minucie w dobrej sytuacji znalazł się Artur Sobiech, ale nie zdołał z ostrego kąta pokonać golkipera Wisły. W kolejnych minutach walka toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, ale oba zespoły starały się atakować. W 29. minucie Giorgi Merebashvili przedarł się lewą

Czytaj więcej...

Do II edycji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, organizowanych przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim, włączyła się w tym roku młodzież z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Dzięki zaangażowaniu Dyrektor Liceum Pani Krystyny Brinkiewicz  11 marca 2019 odbyło się spotkanie młodych artystów oraz osób z Zespołem Downa.  Po zwiedzeniu wszystkich pracowni, licealiści podzielili się swymi talentami podczas wspólnych warsztatów.  Efekt tej współpracy, to między innymi prace z gliny oraz zdjęcia z nietypowej sesji zdjęciowej. Jednak najważniejszą wartością tego spotkania było poczucie wzajemnego szacunku, empatii, poczucia równości. Było to cenne doświadczenie, które pozostanie w nas na długo.

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ustanowiono go z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku, a od 2012 roku objęty jest patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie bez powodu przypada akurat w dwudziestym pierwszym dniu miesiąca - to pierwszy dzień wiosny, ale również nawiązanie do trisomii 21 chromosomu.

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek nie do pary – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce.  

Jeśli jednak skarpetki to za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie Światowego Dnia Zespołu Downa to granatowy i czerwony.

Uprzejmie informujemy, iż na mocy umowy zawartej z Ministrem Sprawiedliwości na powierzenie zadań ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Funduszu Sprawiedliwości w zakresie udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz osobom najbliższym, udzielania pomocy świadkom i osobom im najbliższym dla jednostek niezaliczanych do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, w tym stowarzyszeń, fundacji, organizacji i instytucji na lata 2019 – 2021, Caritas Archidiecezji Gdańskiej utworzyła w swojej strukturze Okręgowy Ośrodek pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz trzy

Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem, a wśród nich:

Lokalny Punkt Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem – Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej, ul. Warszawska 52, 82-100 Nowy Dwór Gdański

W Lokalnym Punkcie Pomocy w Nowym Dworze Gdańskim pokrzywdzeni przestępstwem, świadkowie oraz osoby im najbliższe będą miały zapewniony dostęp do osoby pierwszego kontaktu w dniach: wtorek – w godzinach 9.00 – 13.00

Telefon: +48 668 928 431, +48 694 485 564

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dodatkowo osoby pierwszego kontaktu świadczą całodobowy dyżur telefoniczny przez 7 dni w tygodniu pod numerem telefonu +48 668 928 431.

Dnia 27.02.2019 Reprezentanci Naszego Ośrodka brali udział w Mistrzostwach Województwa Pomorskiego w Tenisie Stołowym "Sprawni Razem", który to turniej odbył się w Słupsku. Skład na te zawody prezentował się następująco: 

Kategoria wiekowa:

 • Dziewczęta młodsze: Emilia M., Katarzyna W.
 • Dziewczęta starsze: Paulina G.
 • Chłopcy młodsi: Damian M., Tomasz G.
 • Chłopcy starsi: Adam Ł., Marcin M.

Opiekunowie:

 • Tomasz Urban
 • Tomasz Szczotka

Miejsca Naszych uczniów w poszczególnych kategoriach:

 • Dziewczęta młodsze: Emilia M. III miejsce, Katarzyna W. VII miejsce
 • Dziewczęta starsze: Paulina G. VIII miejsce
 • Chłopcy młodsi: Damian M. V miejsce, Tomasz G. II miejsce
 • Chłopcy starsi: Adam Ł. IX miejsce, Marcin M. XI miejsce

Wszyscy Nasi zawodnicy zaprezentowali się bardzo dobrze, jednak największym sukcesem pochwalić się może  Emilia M. za zajęcie III miejsca oraz Tomasz G. który zajął II miejsce w swojej kategorii. Tomek będzie reprezentował Nasz Ośrodek na zawodach Ogólnopolskich, które odbędą się w dniach 15.03 - 17.03. w Gdańsku.

Gratulujemy wielkiego sukcesu i życzymy dalszych powodzeń. 

Dnia 06.03.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. "Ania z zielonego wzgórza". Sztuka zrealizowana została w formie musicalu na podstawie znanej na całym świecie powieści Lucy Maud Montgomery pod tym samym tytułem. Bohaterką sztuki jest Ania - tryskająca dobrym humorem romantyczka i wieczna optymistka. Realizacja sztuki ujmuje znakomitą grą aktorską, scenografią a także przepiękną muzyką. Widownia żywo reagowała na przezabawne dialogi jak również na wzruszające sceny. Po zakończeniu przedstawienia wszyscy twórcy zostali nagrodzeni przez publiczność gromkimi brawami. Sztukę z pewnością można polecić każdemu miłośnikowi teatru.


Copyright © 2003 - 2019 SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim | wdrożenie dunaj22