^Powrót na górę

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Slide 1 Slide 1 Slide 5 Slide 3

Patron Ośrodka


Irena Sendlerowa
Uchwała Rady Powiatu...

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
im. Ireny Sendlerowej
w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Warszawska 52
82-100 Nowy Dwór Gdański
woj. pomorskie

GPS: 54.20780 N 19.13524 E

  tel. (55) 247 23 21
  fax: (55) 247 23 21
www.soswndg.pl
www.bip.soswndg.pl

Wolne lektury

Wolne lektury

Edukacyjny język obiektowy

E-podręczniki

Kynoterapia

Sentencje łacińskie

Żuławski Ośrodek Kultury

Archiwum artykułów

Statystyki

stat4u

News

Wycieczka do lasu. Spotkanie z leśniczym

15 października 2019 roku w ramach realizacji innowacji pedagogicznej ,,Wędrówka szlakiem zawodów” zorganizowana została wycieczka do lasu w Kątach Rybackich i spotkanie z leśnikiem Panem Wojciechem Dziewirzem. Celem wycieczki było poznanie pracy leśniczego, zebranie darów jesieni do kącików przyrody, bezpośredni kontakt z przyrodą oraz pogłębienie wiadomości na temat roślin i zwierząt żyjących w lesie.

Pan leśnik w ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy. Uczniowie  dowiedzieli się wielu informacji na temat ważnego dla ludzi ekosystemu, jakim jest las. Mieli możliwość doświadczyć bezpośredniego kontaktu z otaczającą je przyrodą. Z zapartym tchem słuchali opowieści o tym jak chronić las, co nam daje las i jak dbać o przyrodę. Uczniowie zbierali liście, szyszki, żołędzie i kasztany. Poznali warstwy lasu oraz słuchali głosów lasu. Na wyprawę uczniowie zabrali ze sobą zgromadzone  jadło dla zwierząt, które zostawili przy paśniku. Punktem końcowym wycieczki było ognisko, gdzie wszyscy ze smakiem zajadali upieczoną kiełbaskę. Na zakończenie wycieczki  uczniowie wręczyli Panu Leśniczemu drobny upominek.

Pogoda i humor nam dopisały. Wszystkie dzieci były zachwycone i wróciły do szkoły w dobrym nastroju, pełni wrażeń.

09 października 2019 r. w stołówce odbył się apel szkolny,  na którym  zostały wręczone nagrody, wyróżnienia i dyplomy uczniom, biorącym udział w konkursie plastycznym z okazji Sprzątania Świata - Polska 2019 pt. Nie śmiecimy – sprzątamy - zmieniamy.                                                                     

Konkurs był zorganizowany przez opiekunów  Koła Ekologiczno – Regionalnego U. Staszczak, B. Talarek.

Celem konkursu było kształcenie postaw ekologicznych i stosowanie ich w praktycznym działaniu przez uczniów, którzy mieli dostrzec zależność między działalnością człowieka, a zmianami w środowisku naturalnym. Ponadto konkurs miał  uaktywnić  i  zainteresować  wychowanków tematyką ekologii oraz stymulować ich rozwój emocjonalny.

Ogłoszony został w kategoriach wiekowych:

 • kl. I-VIII szkoła podstawowa
 • kl. I-II szkoła branżowa
 • kl. I, II, III SPDP

Dyplomy i nagrody książkowe otrzymali następujący uczniowie:

szkoła podstawowa

 • 1 miejsce  Krzysztof (VI a)
 • miejsce Bartosz (VI a)
 • miejsce Natalia   (VI b)
 • wyróżnienie - Robert (IV a)

kl. I – III SPDP

 • 1 miejsce  Adriana (III SPDP)
 • 2 miejsce Aneta (III SPDP)
 • 3 miejsce  Marta (III SPDP)

Dyplomy i upominki otrzymali również pozostali uczestnicy konkursu:

Amelia (kl. I c), Antosia (kl. I c), Igor (kl. II b), Mateusz (kl. IV a), Weronika (kl. V a), Mikołaj (kl. VI a), Nikola (kl. VI b), Kasia (kl. VI b), Magda (kl. III SPDP), Kinga (kl. III SPDP), Maciej (kl. VIII b), Marcin (kl. VIII b), Bartosz (kl. VIII b), Kamil (kl. VIII b).

Uczniowie z pewnością potrafią teraz wskazać przyczyny i skutki zgubnej dla Ziemi działalności człowieka oraz wiedzą, jak należy temu przeciwdziałać.

W dniu 10.10.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Torunia.

Wyjechaliśmy wczesnym rankiem i dotarliśmy na miejsce około godziny 9:30 i mogliśmy po krótkim odpoczynku udać się do Żywego Muzeum Piernika gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach wypieku piernika. Pierwsze piętro muzeum w magiczny sposób przeniosło nas do czasów średniowiecza, w którym pod okiem Mistrza Piernikarskiego Pawła i Wiedźmy Korzennej Anety poznaliśmy wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Każde z dzieci własnoręcznie przygotowały ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Na świadectwo tego wydarzenia otrzymaliśmy list czeladniczy. Na drugim piętrze Muzeum mieliśmy możliwość obejrzeć oryginalne pochodzące z początku XX wieku niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form. Następnym etapem wycieczki była wizyta w Domu Legend Toruńskich. Uczestnicy mogli tam wcielić się w postacie pięciu legend toruńskich. Przeszliśmy krzyżackie przysposobienie do boju i ruszyliśmy na wrogów z piką w dłoni. Odegraliśmy niewiarygodną scenę, jaka zdarzyła się podczas wizyty króla Władysława Jagiełły w Toruniu. stoczyliśmy flisaczy turniej na tratwach oraz oddaliśmy pokłon Grubej Marynie. Doświadczyliśmy losu łotra zamkniętego w żelaznej klatce. Zadzwoniliśmy prawdziwym dzwonem – miniaturą uruchamianej stopami Trąby Bożej z Katedry Świętych Janów. Sprawdziliśmy czystość swego serca pod Krzywą Wieżą, którą własnymi rękami wznieśliśmy.

Udaliśmy się następnie ulicami pięknej toruńskiej starówki do planetarium na seans pt. "Cudowna podróż". Film w bardzo ciekawy i przystępny sposób opowiedział dzieciom o układzie słonecznym. Po wizycie w planetarium ruszyliśmy uliczkami Torunia do ratusza staromiejskiego a po drodze mogliśmy obejrzeć paradę zorganizowaną z okazji obchodów Dni Papieskich. Weszliśmy na wieżę ratusza skąd roztacza się piękny widok na stare miasto Torunia. Będąc w Toruniu nie można nie odwiedzić Bazyliki katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w okresie średniowiecza miejsca wyboru władz miasta i pochówku patrycjatu jak również miejsca najważniejszych uroczystości miejskich, w tym związanych z wizytami królów polskich w Toruniu, gdzie prawdopodobnie ochrzczony został wielki astronom Mikołaj Kopernik. Dlatego też udaliśmy się tam a po drodze obejrzeliśmy figurę osła w naturalnych rozmiarach, która używana była niegdyś jako pręgierz dla żołnierzy toruńskich.

Ostatnim planowanym punktem wycieczki była krzywa wieża, stanowiąca wizytówkę Torunia. W trakcie wędrówki po mieście uczestnicy wycieczki mieli okazję kupić pamiątki związane z miastem, oryginalne toruńskie pierniki i wykonać kilka pamiątkowych fotografii w ciekawych miejscach.

Pełni wrażeń wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych do domu. Zapraszamy do galerii naszych zdjęć.

Organizator:
Sylwia Kulma-Zdunek

08 października 2019 roku, nasi uczniowie, w ramach realizacji innowacji pedagogicznej: Miejsca kultury i rozrywki na mapie Polski, pojechali na wycieczkę do Helu. Pierwsze kroki skierowali do fokarium, gdzie akurat były karmione foki szare. Tu dowiedzieli się, że to miejsce jest placówką naukowo-badawczą – Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, która prowadzi działalność mającą na celu ochronę tych ssaków morskich. W Domu Morświna natomiast, oglądali film edukacyjny, gabloty i tablice zawierające informacje o biologii, morświnach oraz zagrożeniach, jakie stwarza tym ssakom współczesna cywilizacja. Następnie – nadbrzeżną promenadą udali się na Cypel Helski, gdzie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Obejrzeli również znajdujące się w pobliżu stanowiska ogniowe i inne obiekty militarne z czasów wojny obronnej z 1939 roku. Z entuzjazmem pobiegli także na plażę, ale nie skorzystali z kąpieli – zbyt chłodna woda.

Zadowoleni, pełni wrażeń wrócili busem do szkoły.

Wycieczkę zorganizowały:

 • mgr U. Staszczak
 • mgr B. Talarek


Dnia 03 października 2019 odbyły się zajęcia integracyjne klasy 4- 5 B z uczniami klasy 2A i 1B. Celem zajęć było wprowadzenie radosnego nastroju wynikającego z zabawy, nawiązywania bliskiego, serdecznego kontaktu z innymi uczniami w czasie wspólnego działania. Budowanie pozytywnego obrazu własnego „Ja” oraz wyzwalanie aktywności każdego dziecka wynikającego z zabawy.

Imprezie towarzyszyły liczne konkursy i zabawy zręcznościowe. Chłopcy mieli do wykonania wiele śmiesznych zadań, aby zasłużyć na tytuł „SUPER CHŁOPAKA”: m.in. musieli wykazać się sprawnością fizyczną, odgadnąć owoc po smaku, odgadnąć markę samochodu po znaczku, zapleść warkoczyka koleżance, wypić cytrynowy eliksir i się nie skrzywić oraz wiele innych ciekawych zadań. Koleżanki z klasy przygotowały chłopakom stroje, elementy charakteryzacji (wąsy, czapki, brody, okulary). Chłopcy w zupełnie nowych odsłonach wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia. Każdy chłopiec otrzymał dyplom potwierdzający zdobyty tytuł oraz coś słodkiego.

Dzień Chłopaka był naprawdę bardzo udany.

 • Beata Czuba
 • Anna Michalik

Dnia 1 października 2019 roku, we wtorek uczniowie klasy Vb wybrali się do gdańskiego Teatru „Miniatura” na spektakl teatralny „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”.

Główna bohaterka Dorotka mieszkająca na szarych polach Kansas marzy o innym, kolorowym życiu. Jedyną ucieczką od codzienności jest wirtualny świat Internetu. Za sprawą potężnego tornada trafia do Krainy Oz, gdzie spotyka przyjaciół: Stracha na Wróble, Tchórzliwego Lwa oraz Blaszanego Drwala pozbawionego serca. Oni pomagają jej dotrzeć do władcy tajemniczego świata Oz. Dorotka wierzy, że tylko z pomocą Czarnoksiężnika będzie mogła wrócić do domu.

Ta niezwykła opowieść urzekła wszystkich grą aktorów, wspaniałą scenografią, choreografią i muzyką. Widownia wypełniona była po brzegi. Miejsca na balkonie pozwoliły nam widzieć wszystko jeszcze pełniej, głębiej. Opuściliśmy Teatr z przekonaniem płynącym z obejrzanej sztuki, że warto mieć marzenia. Do ich realizacji nie potrzeba żadnych czarów i czarnoksiężników. Wystarczy wiara we własne możliwości i siłę przyjaźni.

25 września 2019 roku, uczniowie klas: Va, VIIIa, I i II szkoły branżowej pojechali na wycieczkę szkolną do Gdańska. W ramach wspomnienia Bohaterów Września 1939 roku, udali się najpierw na Westerplatte - miejsce wybuchu II wojny światowej, gdzie zobaczyli m. in. koszary, Cmentarzyk Obrońców Westerplatte oraz Pomnik Obrońców Wybrzeża, przy którym zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia. Następnie byli w Muzeum Poczty Polskiej, po czym spacerem przeszli do Bazyliki św. Brygidy. Tam obejrzeli wykonany kunsztownie ołtarz z bursztynu, a na Starym Mieście podziwiali Dwór Artusa, zabytkową fontannę Neptuna, Ratusz Głównego Miasta i Bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na zakończenie wycieczki udali się do kawiarni na lody. Zadowoleni, pełni wrażeń, busem wrócili do szkoły.

Wycieczkę zorganizowały:

 • mgr B. Talarek
 • mgr U. Staszczak


Dnia 24 września 2019 roku we wtorek uczniowie kl. V b wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa rolnego w Chorążówce. Celem wycieczki było poznanie zawodu rolnika, zapoznanie z wyglądem maszyn rolniczych oraz uczestniczenie w zbiorach ziemniaków.

Na miejscu czekali na nas właściciele – rodzice naszego kolegi z klasy Arka, którzy oprowadzili nas po swoim gospodarstwie. Mieliśmy okazje zobaczyć i karmić hodowane w nim zwierzęta: krowy, świnie, kury, obejrzeć wnętrza maszyn rolniczych.

Uczniowie z wielkim przejęciem obserwowali, jak przebiega kopanie ziemniaków w polu, przy użyciu kopaczki . Wyposażeni w kalosze, rękawiczki i wiaderka zbieraliśmy ziemniaki i wrzucaliśmy je do przyczepy. Dodatkową atrakcją były zabawy w chowanego w polu kukurydzy. Kolby mogliśmy zabrać ze sobą do klasy. Powstaną z nich jesienne kukiełki.

Po takim wyczynie chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia gospodarzy i zasiedliśmy przy ognisku. Z apetytem zajadaliśmy pieczone ziemniaki i kiełbaski. Niespodzianką przygotowaną specjalnie dla nas była wyprawa na łąkę pełną pieczarek. Niektórzy z nas po raz pierwszy widzieli grzyby rosnące w innym miejscu niż las.

Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń.

Piłkarze Lechii Gdańsk w spotkaniu 9. kolejki PKO Ekstraklasy pokonali na własnym stadionie drużynę Korony Kielce 2:0! Bramki dla Biało-Zielonych prowadzonych przez Piotra Stokowca zdobyli Maciej Gajos i Lukas Haraslin.

Sobotnie spotkanie Lechii z Koroną rozpoczęło się od mocnego uderzenia z obu stron. W 2. minucie groźny strzał z około 17 metrów oddał Erik Pacinda, ale słowacki pomocnik wyraźnie się pomylił. Kilka minut później Karol Fila zagrał płaską piłkę wzdłuż bramki, gdzie wbiegał Maciej Gajos! Niestety z bliskiej odległości "Gajowy" nie zdołał oddać skutecznego strzału. W kolejnych minutach rywalizacja toczyła się głównie w środkowej strefie boiska, gdzie lepiej radzili sobie Biało-Zieloni. Mimo optycznej przewagi brakowało dogodnych sytuacji do zdobycia bramki. Na pierwszą bramkę musieliśmy czekać do 36. minuty, kiedy Filip Mladenović minął rywala i zagrał do Gajosa, który z bliskiej odległości zdobył bramkę! W 45. minucie Ivan Jukić wyszedł z groźnym kontratakiem, stając w sytuacji sam na sam z Dusanem Kuciakiem! Golkiper Lechii skutecznie interweniował, ochraniając swój zespół przed stratą gola. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy w doskonałą okazję wypracował sobie Lukas Haraslin, ale wyraźnie się pomylił, wkładając w uderzenie zbyt wiele siły.

Druga część meczu doskonale rozpoczęła się dla Lechii! Jarosław Kubicki uruchomił na prawej stronie boiska Haraslina, który wpadł w pole karne i niespodziewanie złamał akcję na lewą nogę! Mierzony strzał wylądował w samym okienku bramki Korony! W kolejnych minutach obraz gry nie ulegał zmianie. Lechia prowadziła grę, starała się atakować, a rywale próbowali sporadycznie wyprowadzać kontrataki. W 69. minucie po jednym z dośrodkowaniu w szesnastkę celny strzał głową oddał Michał Nalepa, ale skutecznie interweniował bramkarz Korony. Chwilę później świetną dwójkową akcję przeprowadzili Flavio i "Wolak", ale próba strzału w wykonaniu tego drugiego niewiele minęła słupek bramki rywali! W końcówce gra toczyła się głównie w środku pola, ale Biało-Zieloni kontrolowali przebieg boiskowych wydarzeń. Ostatecznie Lechia odniosła trzecie ligowe zwycięstwo z rzędu, które pozwoli jej dalej piąć się w górę tabeli PKO Ekstraklasy. 

Materiał informacyjny Lechii Gdańsk

Dziękujemy pracownikom Działu Dystrybucji Biletów za udostępnienie bezpłatnych wejściówek na mecz.

W dniu 18.09.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w całodniowej wycieczce do Pucka.

Pierwszym odwiedzonym przez nas miejscem była manufaktura szkła artystycznego "Glas". Organizowane są tam pokazy dmuchania szkła artystycznego, można też obejrzeć szlifiernię, w której następuje obróbka szkła. W Pracowni Szkła Artystycznego wytwarza się witraże i biżuterię artystyczną, powstają przedmioty ze szkła wytapianego w specjalnym piecu w technice fusingu, a także szkła palnikowe (przy użyciu palnika gazowego). Po pokazie wzięliśmy udział w warsztatach. Następnie zwiedzaliśmy miasto (rynek, kościół pod wezwaniem św Piotra i Pawła, port jachtowy, pomnik gen. Hallera).

W drodze powrotnej zwiedziliśmy groty mechowskie. Groty są unikalną formacja geologiczna w środkowej Europie, od 1955 roku stanowią pomnik przyrody nieożywionej.

10 września 2019 roku, uczniowie klas: VI a, VIII a, I i II PPOH byli na wycieczce w Malborku, gdzie zwiedzili gotycki Zamek Krzyżacki.

Po zabytkowym kompleksie, oprowadziła nas Pani Przewodnik. Byliśmy w Zamku Wysokim, Średnim i na Podzamczu. Oglądaliśmy nie tylko elementy krzyżackiej zbroi, ale także wystawę bursztynu. Podziwialiśmy np. jantarowe krucyfiksy, monstrancję z XVII wieku i różnej wielkości szkatuły, które cieszyły nasze oczy.

Zadowoleni pełni nowej wiedzy z zakresu historii wróciliśmy do szkoły.

Organizatorzy:

 • U. Staszczak
 • B. Talarek


Copyright © 2003 - 2019 SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim | wdrożenie dunaj22