^Powrót na górę

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Slide 6 Slide 1 Slide 5 Slide 3

Patron Ośrodka


Irena Sendlerowa
Uchwała Rady Powiatu...

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
im. Ireny Sendlerowej
w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Warszawska 52
82-100 Nowy Dwór Gdański
woj. pomorskie

GPS: 54.20780 N 19.13524 E

  tel. (55) 247 23 21
  fax: (55) 247 23 21
www.soswndg.pl
www.bip.soswndg.pl

Wolne lektury

Wolne lektury

Edukacyjny język obiektowy

E-podręczniki

Szkoła pamięta

Klub Szkół Unicef

Kynoterapia

Sentencje łacińskie

Żuławski Ośrodek Kultury

Archiwum artykułów

Statystyki

stat4u

News

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej ogłasza konkurs „Jak w domu”, w którym wychowankowie internatu mogą wygrać nowe meble do pokoju w internacie.

Ideą konkursu jest udowodnienie, że małą powierzchnia jakim jest pokój w internacie, należy traktować jak swój dom, ponieważ wychowankowie spędzają w nim aż 10 miesięcy w roku! Konkurs ma również zachęcić wychowanków do dbania o swoją przestrzeń i promować estetyczne postawy. Konkurs polega na estetycznym urządzeniu swojego pokoju i codziennym dbaniu o porządek, ład i czystość. Wysoko oceniane są spójne koncepcje wystroju (np. motyw przewodni), pomysłowość oraz ciekawe wykorzystanie przestrzeni do zagospodarowania.

 • Na zgłoszenia czekamy do 21 lutego 2020. (karta zgłoszeniowa w załączeniu)
 • Termin urządzenia pokoju do 20 marca 2020
 • W przypadku chęci malowania pokoju organizator konkursu zapewnia materiały (farby, wałki, pędzle)

Organizator liczy na pomysłowość wychowanków i ich opiekunów (zarówno wychowawców grup, jak i klas). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 26 maja 2020. Jury przyzna nagrody w 2 kategoriach: NAJŁADNIEJSZY POKÓJ CHŁOPCÓW i NAJŁADNIEJSZY POKÓJ DZIEWCZĄT. Nagrodami dla zwycięzców jest kompleksowe wyposażenie pokoi w meble (tapczany, szafki nocne, szafa ubraniowa) oraz dodatki. Zostanie również przyznana NAGRODA PUBLICZNOŚCI. Zwycięzcę w tej kategorii wyłonią pracownicy Ośrodka i wychowankowie. Głosowanie w tej kategorii potrwa przez cały kwiecień. Zdjęcia zgłoszonych do konkursu pokoi zostaną zamieszczone na Facebooku oraz stronie www placówki.

Konkursu „Jak w domu” ma jedną zasadę: nie można, bez wcześniejszego ustalenia z organizatorem, wiercić dziur w ścianach, przybijać gwoździ, malować ścian.

karta zgłoszenia do konkursu

Walentynki to święto zakochanych, ale nie tylko. Ten szczególny dzień stał się świetną okazją do zajęć integracyjnych klas IIB, VB i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem.

Uczniowie wzięli  udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukali drugiej połówki serca, rozwiązywali zagadki, krzyżówki. Nie zabrakło oczywiście sercowych kolorowanek, spontanicznych emocji oraz pozytywnych uczuć. Wspólnie spędzony czas w walentynkowym nastroju sprzyjał prowadzeniu z dziećmi rozmów na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Uczniowie dowiedzieli się, że Walentynki to nie tylko serduszka czy czerwone pluszaki. Tym, co naprawdę się liczy, jest życzliwość, sympatia i szacunek okazany drugiemu człowiekowi. 

 

Organizatorzy:

 • Beata Czuba
 • Anna Michalik

W akcji "Klasa z empatią" uczestniczyły klasy:

 • 2 ASP u/z i 5B SP u/z - pani Anna Michalik, pani Beata Czuba
 • 5A SP/L – pani Agnieszka Skotarek
 • 6A SP/L – pan Tomasz Szczotka
 • 8A SP/L – pani Barbara Talarek
 • 8B SP u/z – pani Sylwia Kulma-Zdunek
 • 1 PPOH – pani Sylwia Rymkiewicz

Chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w jej przeprowadzenie na terenie szkoły. Każdy zespół klasowy, który przystąpił do akcji otrzymał od organizatora certyfikat uczestnictwa natomiast wychowawcy otrzymali stosowne podziękowania.

Bardzo dziękuję. Koordynator akcji:

 • Sylwia Kulma-Zdunek

 

W dniu 11.02.2020 uczniowie klasy 8B w ramach akcji "Razem na święta" odwiedzili schronisko dla bezpańskich psów w Nowym Dworze Gdańskim. Uczniowie klasy z własnych środków zakupili karmę dla podopiecznych schroniska. Zostaliśmy oprowadzeni po schronisku, uczniowie mieli okazję poznać historię podopiecznych i bliżej się z nimi zapoznać. Widok psów witających każdego odwiedzającego schronisko z nadzieją na adopcję chwyta za serce i skłania do refleksji nad losem tych zwierząt i lekkomyślnością człowieka.

Organizator:

 • Sylwia Kulma-Zdunek

Dnia 5 lutego w Słupsku odbyły się Mistrzostwa Województwa Pomorskiego w tenisie stołowym "Sprawni Razem". Na zawody udała się reprezentacja Naszego Ośrodka w składzie: Magda K., Adam Ł., Waldemar S.i Tomasz G. Rywalizacja toczyła się systemem rosyjskim, do dwóch przegranych pojedynków. Nasi reprezentanci osiągnęli bardzo dobre wyniki, co zaowocowało w przypadku Tomka awansem na zawody Ogólnopolski. Wyniki :

 • Kategoria wiekowa chłopcy młodsi:Tomasz G. - I miejsce
 • Kategoria wiekowa dziewczyny starsze: Magda K. - VII miejsce
 • Kategoria wiekowa chłopcy starsi: Adam Ł. - V miejsce: Waldemar S. - IX miejsce

To kolejny duży sukces naszych sportowców na arenie wojewódzkiej, wszystkim życzymy dalszych sukcesów. Tomek G. będzie reprezentował Nasz Ośrodek na zawodach ogólnopolskich, które odbędą się w dniach 20-22.03.2020 w Gdańsku, jemu również życzymy powodzenia.

Opiekunowie:

 • Tomasz Urban
 • Tomasz Szczotka

 

Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę pieniężną na rzecz schroniska dla bezpańskich psów w Nowym Dworze Gdańskim. Zebraną kwotę w wysokości 104 zł przeznaczono na zakup suchej karmy.Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które wsparły naszą akcję.

25 stycznia 1945 roku, o godzinie 4 rano w marszu ewakuacyjnym z obozu KL Stutthof wzięło udział jedenaście i pół tysiąca osób, tylko połowie udało się przeżyć. Wielu umarło na trasie z wyczerpania. W 75. rocznicę Marszu Śmierci w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odbyła się uroczysta msza święta w ich intencji. Przewodniczył jej biskup Wiesław Szlachetka.

„…Marsz wśród śniegów i solidnego mrozu staje się coraz cięższy. Kolumna zamienia się w pochód wlekących się z głodu i słabości ludzi” to fragment relacji byłego więźnia KL Stutthof - Stefana Kozłowskiego z 1945 roku. Ewakuacja więźniów z obozu koncentracyjnego rozpoczęła się rano 25 stycznia 1945. Więźniowie mieli przebyć trasę w ciągu siedem dni, pokonując codziennie średnio dwadzieścia kilometrów. Tylko niektórym udało się uciec. Wielu nie dotrwało do końca wędrówki, umarło z wyczerpania i niedożywienia. Maksymilian Kneblewski był więźniem obozu w Stutthofie. Jak opowiada jego wnuk, mimo tego, że nigdy nie poznał dziadka, zawsze był obecny w jego życiu. Pamięć o ofiarach obozu KL Stutthof jest cały czas żywa. Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka-Szkolno Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim od lat uczestniczą w uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckiego terroru. W sobotę rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę ewakuacji więźniów obozu. Obchody odbędą się również w Lipuszu, Pruszczu Gdańskim czy Cedrach Wielkich.

“Cyberatak? Przecież mnie to nie dotyczy!”

Prawdopodobnie już zignorowałeś tę możliwość, sądząc, że szanse ataku na Ciebie i Twój komputer są niewielkie. Nie jesteś w stanie przecież przewidzieć, czy w trakcie wycieku danych, np. serwisu społecznościowego, z którego korzystasz, zostaną udostępnione Twoje loginy oraz hasła. Powinieneś jednak mieć świadomość występowania takich sytuacji, dbając o odpowiednią ochronę swojej tożsamości w sieci.

Wygrana w loterii? Uważaj, w co klikasz!

Nikogo nie dziwi spam w skrzynce, który zazwyczaj zawiera nieszkodliwe reklamy. Jednak niektóre wiadomości wyglądem przypominają swoje oryginały, np. powiadomienie z banku. Swoją treścią mogą zachęcać Ciebie do kliknięcia w link, otwarcia załącznika (np. nieopłaconej faktury). Jeśli masz wątpliwości, unikaj otwierania tego typu wiadomości, ponieważ mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które zasieje spustoszenie w Twoim komputerze.

Nie odkładaj aktualizacji na później

Czy Twój komputer po raz kolejny prosi Cię o instalację aktualizacji i ponowne uruchomienie systemu? Jeśli tak, nie bagatelizuj tego typu powiadomień. Aktualizacja może zawierać cenną poprawkę systemu, łatającą dziurę wykorzystywaną przez cyberprzestępców. Tak właśnie było w przypadku wirusa WannaCry, który rozprzestrzeniał się wśród niezaktualizowanych komputerów z systemem Windows.

Unikaj recyklingu swoich haseł

Powinniśmy unikać recyklingu haseł, czyli wykorzystywania starych kombinacji w nowym wydaniu (np. dodając nowy znak lub modyfikując małe/duże litery). Unikając tego typu praktyk, zmniejszamy szansę odgadnięcia przez cyberprzestępców naszych haseł.

Używaj dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA)

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to prosty sposób na dodanie dodatkowej warstwy zabezpieczeń do swoich kont. Dzięki niemu, aby dostać się do serwisu, otrzymujesz kod SMS, który wpisujesz podczas logowania. W ten sposób minimalizujesz ryzyko dostania się do Twojego konta przez niepowołaną osobę.

Nie ignoruj konfiguracji routera

Twój domowy router jest sercem domowej sieci. Wszystkie urządzenia z połączeniem internetowym, czyli telewizor, smartfon, komputer, czy laptop, są z nim powiązane. Ze względu na wygodę wiele osób po prostu przechodzi przez podstawową instalację i utrzymuje ustawienia domyślne routera. Niestety niektóre z tych ustawień mogą posiadać banalne dane dostępu (np. login: admin, hasło: admin). Aby uniknąć włamania do naszej domowej sieci, warto nie tylko odpowiednio zabezpieczyć router skomplikowanym hasłem, ale również skorzystać z oprogramowania, które zweryfikuje bezpieczeństwo Twojej sieci domowej.

Korzystanie z publicznego Wi-Fi to nie jest dobry pomysł

Większość miejsc, takich jak kawiarnie, restauracje, a nawet sklepy, oferują bezpłatne połączenia Wi-Fi, które mogą odciążyć komórkowy transfer danych. Choć takie bezpłatne połączenia mogą być wygodne, należy zachować szczególną ostrożność podczas łączenia się z nimi. Niezabezpieczona publiczna sieć Wi-Fi może prowadzić do kradzieży Twoich prywatnych danych lub nawet przejęcia kontroli nad Twoim urządzeniem.

Wykorzystuj VPN

W większości przypadków, aby mieć dostęp do firmowych zasobów podczas pracy zdalnej, musisz połączyć się za pomocą klienta VPN, który szyfruje Twoje połączenie, zapewniając poufność transmisji. Warto wykorzystywać takie połączenie również do celów prywatnych, aby przeglądać bezpiecznie Internet w publicznej sieci Wi-Fi, ograniczając postronnym osobom możliwość podsłuchu Twoich danych.

Polegaj na ochronie antywirusowej

Internet jest bez wątpienia użytecznym narzędziem, jednak może kryć się w nim wiele zagrożeń, które mogą naruszyć Twoją prywatność, a w najgorszym przypadku – okraść Cię. Aby ochronić się przed nimi, należy korzystać z rekomendowanego oprogramowania zabezpieczającego do ochrony danych. Jedno niewłaściwe kliknięcie w link może doprowadzić do zainfekowania komputera wirusem. Oprogramowanie antywirusowe zapewnia wiele warstw ochrony, które mogą zatrzymać te zagrożenia i zapewnić Ci spokój.

Korzystaj z kopii zapasowych

Włączasz komputer, a ten nie reaguje? Wyświetla komunikat o zaszyfrowaniu wszystkich plików i konieczności opłacenia okupu? Takie scenariusze w dzisiejszych czasach są na porządku dziennym. Dlatego zawsze wykonuj kopię zapasową swoich danych oraz plików, nad którymi ostatnio pracowałeś. Jeśli coś nieprzyjemnego się stanie, będziesz mógł je przywrócić i spokojnie kontynuować swoją pracę.

Źródło: di.com.pl

We wszystkich powiatach woj. pomorskiego wybierano Przedszkole Roku oraz  Nauczycielkę Przedszkola Roku.

Placówki, które zasługują na ten tytuł, nominowali rodzice pomorskich przedszkolaków. Już sama nominacja i udział w akcji były dla nas okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej i promocji.

O tym, jak dzieci czują się w przedszkolu, nie decyduje wyłącznie otoczenie, w którym spędzają czas. Najważniejsze nie są zabawki, place zabaw, czy pomoce edukacyjne. Kluczową rolę pełnią opiekunowie dzieci. Dlatego w ramach akcji w miastach i powiatach przyznany też został tytuły Nauczyciel Przedszkola Roku.

Głosowanie rozpoczęło się w piątek, 11 października i na etapie powiatowym trwało do wtorku, 19 listopada do godz. 21:30.

Nasze przedszkole zajęło I miejsce na etapie powiatowym.

PRZEDSZKOLE NA MEDAL to MY! 

Nagrodą dla przedszkola jest:

 • dyplom potwierdzający zdobycie tytułu Przedszkole Roku 2019 w mieście lub powiecie
 • zaproszenie na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla przedszkoli
 • huśtawka ogrodowa

Dnia 19 grudnia 2019 r. uczniowie klasy V B i VII A wybrali się do gdańskiego Teatru "Miniatura" na spektakl pt.: "Magiczne święta Malwiny". Była to niezwykła opowieść o Świętach Bożego Narodzenia. Czarodziej Mizantrop uważał, że ludzie zapomnieli, jak należy świętować Boże Narodzenie, więc postanowił, że świąt już więcej nie będzie. Wystarczy jedno machnięcie różdżki. Główna bohaterka - Malwina wraz z grupą towarzyszy - ozdób choinkowych próbuje przekonać zgnuśniałego Czarodzieja, że święta są ważne i bardzo potrzebne, mimo że często w ich przeżywaniu przeszkadzają spory, pośpiech i nerwowość. W przedstawieniu wykorzystano teksty znanych i mniej znanych kolęd.

Spektakl był doskonałą okazją do wspólnego śpiewania kolęd jak i wprowadzeniem w świąteczny klimat Bożego Narodzenia. Uczniów zachwyciła piękna scenografia i muzyka. Wróciliśmy do szkoły pełni wrażeń, dźwięków i pomysłów na udane Święta.

Organizatorzy:

 • Beata Czuba
 • Anna Michalik
 • Anna Morawiak

Czas przedświąteczny to doskonała okazja do refleksji, podsumowań, składania sobie życzeń i podziękowań.

W środę, 18.12.2019 r. uczniowie klasy V b udali się do osób, które towarzyszyły Im w wędrówce śladami zawodów, realizowanej w ramach innowacji pedagogicznej, by w geście wdzięczności przekazać na Ich ręce samodzielne wykonane bombki. Uczniowie odwiedzili fryzjera, pralnika, zegarmistrza i szewca.

Jedna z bombek wyruszyła pocztą do Pana Leśnika, z nadzieją, że zawiśnie na jednej z leśnych sosen i będzie przypominała o wspólnie spędzonych chwilach.Panu rolnikowi bombkę w imieniu wszystkich uczniów przekazał Arek - syn Pana rolnika, będący uczniem klasy V b.

Każde ze spotkań przebiegało w ciepłej, świątecznej atmosferze.

Organizator:

 • Beata Czuba

12 grudnia 2019 roku uczniowie klas: II PPOH BSIS, III A SPDP, VI A SP, VI C SP, VIII A SP oglądali w Teatrze im. A. Sewruka w Elblągu spektakl pt. „Dziewczynka z zapałkami”, będący adaptacją baśni Hansa Christiana Andersena, w reżyserii Cezarego Żołyńskiego.

Świetna gra aktorów wprowadziła widzów w atmosferę wyczekiwania na dalsze losy głównej bohaterki, która próbowała w mroźny, sylwestrowy wieczór sprzedać zapałki. Dzieje dziewczynki wzruszyły odbiorców, a wartka akcja nikomu nie pozwoliła się nudzić. Po spektaklu wszyscy chętnie udali się do hipermarketu Carrefour m.in. na pyszne lody. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Wyjazd w ramach realizacji innowacji pedagogicznej : Miejsca kultury i rozrywki na mapie Polski zorganizowały:

 • mgr U. Staszczak
 • mgr B. Talarek

W dniu 10.12.2019 uczniowie naszej szkoły odwiedzili "Osadę św. Mikołaja" w Przywidzu. Czekało tam na nich wiele atrakcji nawiązujących do tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Dzieci miały okazję napisać list do św. Mikołaja, malować ozdoby świąteczne i wypiekać pierniki. Wykonywały postać Mikołaja z przygotowanych elementów. Wizytę uświetniły wspólne zabawy z elfami, poszukiwanie prezentów, rozmowa z Mikołajem i śpiewanie piosenek o tematyce świątecznej. Wszyscy uczestnicy wycieczki zostali obdarowani upominkami.

Mimo braku zimowej aury wszyscy poczuli świąteczny nastrój, który towarzyszył nam w drodze powrotnej.Organizator:
Sylwia Kulma-Zdunek

Klasy IB oraz II-IIIA obchodziły ten dzień w centrum zabaw Meksyk. W tym miejscu swoja obecnością zaszczycił nas Mikołaj z wielkim worem, pełnym prezentów. Uczniowie zaśpiewali piosenkę, podarowali Mikołajowi przygotowane wcześniej rysunki. Otrzymane paczki wywołały dużo uśmiechu i radości . Ten miły nastrój towarzyszył nam bardzo długo.

 • Anna Szulc
 • Magdalena Szwec

 

Biało-Zieloni wygrali czwarty mecz z rzędu. Tym razem na Stadionie Energa Gdańsk pokonali Wisłę Płock 2:0. Obie bramki strzelił Flavio Paixao, który na swoim koncie ma już sześć trafień w PKO Ekstraklasie w tym sezonie.

Na początku spotkania groźną akcję przeprowadzili Lechiści. Już w 1. minucie na bramkę uderzył kapitan Lechii Flavio Paixao, jednak Thomas Dahne nie dał się zaskoczyć i odbił piłkę w pole gry. Przez kolejne minuty żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć sobie klarownej sytuacji strzeleckiej. W 17. minucie ponownie groźnie zrobiło się pod bramką gości. Po podaniu od Sławomira Peszko strzał oddał Artur Sobiech, ale futbolówka poszybowała nad poprzeczką. Po kilku minutach ponownie bramkarza Wisły sprawdził Paixao. Po silnym strzale z dystansu Dahne wybił piłkę na rzut rożny. W 34. minucie na prowadzenie wyszli Biało-Zieloni. Na prawym skrzydle świetną wymianę podań przeprowadzili Karol Fila i Peszko. Na bramkę strzelił Fila, ale Dahne odbił piłkę. Futbolówka spadła pod nogi Paixao, który skierował ją do siatki. Kapitan Lechii po raz piąty pokonał bramkarza rywali w tym sezonie PKO Ekstraklasy. Na trzy minuty przed przerwą wyśmienitą okazję do podwyższenia wyniku mieli Biało-Zieloni. Piłkę przechwycił Rafał Wolski, dośrodkował do Peszki, który wycofał do Artura Sobiecha. Niestety napastnik Lechii strzelił niecelnie. Na potwierdzenie wyraźnej przewagi Biało-Zielonych do przerwy na tablicy wyników jednobramkowe prowadzenie klubu z Gdańska.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków Wisły. Goście próbowali strzelić wyrównującą bramkę. W 56. minucie po świetnym kontrataku Lechii sfaulowany w polu karnym został Rafał Wolski. Do piłki podszedł kapitan Biało-Zielonych i pewnie wykorzystał jedenastkę! Paixao zdobył drugą bramkę w tym meczu. Niezwykle groźnie zrobiło się pod bramką Wisły Płock w 69. minucie spotkania. Najpierw w polu karnym przewrócił się Peszko i Biało-Zieloni domagali się rzutu karnego, a chwilę później zamieszanie wykorzystał Wolski, który silnie strzelił z dystansu w poprzeczkę bramki Wisły. Arbiter po konsultacji z sędziami VAR podjął decyzję, że nie było faulu na Peszce. Kilkadziesiąt sekund później z rzutu wolnego dośrodkował Filip Mladenović. Serb poślizgnął się przy wprowadzaniu piłki, ale ta trafiła do Sobiecha i niewiele zabrakło do pokonania Dahne. Po chwili zaatakowali goście. Piłka po strzale Macieja Ambrosiewicza odbiła się od nogi Michała Nalepy i wyszła na rzut rożny. Przez kolejne minuty płocczanie atakowali. Strzał z głowy obronił piękną paradą Zlatan Alomerović. W jednej z ostatnich akcji spotkania Biało-Zieloni przeprowadzili dobrą akcję ofensywną. Po dośrodkowaniu Paixao przed szansą stanął Nalepa, który efektownie próbował zdobyć gola, ale uderzył niecelnie. Kilkanaście sekund później arbiter Łukasz Szczech zakończył mecz. 

Materiał informacyjny Lechii Gdańsk

Dziękujemy pracownikom Działu Dystrybucji Biletów za udostępnienie bezpłatnych wejściówek na mecz.

Dnia 5.12.2019 w Pelplinie odbył się XVIII Pomorski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych,Naszą placówkę reprezentowali uczniowie Tomek G., Mateusz G., Patryk G., Waldemar S., Jacek S., Adam Ł..

Nasza drużyna została zakwalifikowana do grupy z dwiema drużynami z Chojnic oraz jednej z  Pelplina. W pierwszym meczu pokonaliśmy drużynę z Pelplina 16:6, w drugim również okazaliśmy się lepsi od zespołu z Chojnic w stosunku 24:8. Przed nami był ostatni przeciwnik, druga drużyna z Chojnic, gdzie po bardzo zaciętej walce pokonaliśmy przeciwników 10:8.

Zajęliśmy pierwsze miejsce z czego ogromnie się cieszymy, gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych medali na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim.

28 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci klas pierwszych.

Pani Anna Morawiak, przedstawiciel ZNP, powitała serdecznie rodziców, krewnych, nauczycieli, uczniów, a w szczególności klasy pierwsze, którym "oddała głos". 

W niezwykle podniosłej atmosferze pani Anna Morawiak dokonała pasowania na ucznia dotykając ołówkiem - niczym czarodziejską różdżką - ramion pierwszaków. Na twarzach dzieci nie brakowało uśmiechów, otrzymując dyplomy oraz słodkie rożki. W dalszej części pani Urszula Staszczak, nauczyciel biblioteki, dokonała ślubowania uczniów na czytelnika.Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Podczas prób uczyli się dzielnie wierszyków i piosenek, które zaprezentowali w dniu pasowania. Zanim nastąpił moment pasowania, pierwszoklasiści zaprezentowali  swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość gości.

Do życzeń dołączyli się zaproszeni rodzice oraz pozostali goście. Po uroczystości wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i nauczycieli.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszoklasistom w pamięci.

Organizatorzy:

 • A. Juszczyk
 • K. Reich-Stępniewska
 • M. Szwec

Wycieczka do Zegarmistrza 

Dnia 4 grudnia uczniowie klasy 5B  udali się do zakładu zegarmistrzowskiego. Celem wycieczki było zaznajomienie z pracą zegarmistrza. Uczniowie dowiedzieli się, że zegarmistrz to rzemieślnik zajmujący się głównie naprawą zegarów i zegarków. Usłyszeli, że zegarmistrzowie uczestniczą również w projektowaniu i testowaniu nowych typów czasomierzy. Muszą posiadać wiedzę z wielu dziedzin: metalurgii, ślusarstwa, stolarstwa, a także związanych z elektroniką. Zegarmistrz obok wyćwiczonej bardzo precyzyjnej pracy ręcznej musi umieć obsługiwać setki różnych maszyn i urządzeń. Uczniowie zobaczyli różnorodne zegary. Z wielką uwagą słuchali opowieści  zegarmistrza o mechanizmach odmierzających czas. Dowiedzieli się, jak wygląda zegar "od środka”, jakimi narzędziami się go naprawia.

Wycieczka była bardzo pouczająca. Po powrocie do szkoły uczniowie dzielili się  wrażeniami i zdobytą wiedzą.

Organizator:

 • Beata Czuba

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy we współpracy z  Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną w Nowym Dworze Gdańskim w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przygotował i przeprowadził  po raz drugi  edukacyjną inicjatywę.

Celem akcji jest upowszechnienie idei tolerancji, szacunku otwartości a  także korzyści  płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturalnym.

W dniach  4 i 5 grudnia 2019  zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe dla  uczniów szkół podstawowych z uwzględnieniem grup integracyjnych.

 • Iwona Charko
 • Agnieszka Wójcik
 • Joanna Ryzenweber
 • Karolina Olenkiewicz
 • Katarzyna Reich-Stępniewska
 • Sylwia Rymkiewicz

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Tak było również u nas. 29 listopada w klasie IB i 2-3A odbyła się zabawa andrzejkowa

Spotkanie rozpoczęliśmy specjalnym zaklęciem, by spełniły się wszystkie andrzejkowe wróżby. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, ustawiały buty w kierunku drzwi oraz przekłuwały serduszka z imionami. Tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Całość spotkania umilił słodki poczęstunek .

Mamy nadzieję, że wszystkie wróżby się spełnią. 

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

 

 • A. Szulc
 • M. SzwecSpotkanie z Mikołajem to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Dnia 05 grudnia 2019 odbyły się zajęcia integracyjne klas IIb, VB. Celem zajęć było poznanie zwyczajów i tradycji mikołajkowych, dostarczenie uczniom radości poprzez obdarowanie ich prezentami. Oczekując upragnionego gościa uczniowie rozwiązywali zagadki, krzyżówki, składali Mikołaja z części, śpiewali piosenki o Mikołaju, aż pojawił się długo oczekiwany gość. Uczniowie byli bardzo szczęśliwi i rozpromienieni. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami.

Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła szybko, w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom.  wiele radości.

Organizatorzy zajęć:

 • Beata Czuba
 • Anna Michalik

W meczu 1/8 finału Totolotek Pucharu Polski Lechiści pokonali Zagłębie Lubin 3:2. Pomimo przegrywania do przerwy dwiema bramkami Biało-Zieloni odrobili stratę i objęli prowadzenie po bramce Flavio Paixao z rzutu karnego. Pozostałe gole zdobywali Tomasz Makowski oraz Lukas Haraslin.

Spotkanie rozpoczęło się spokojnie. Dopiero w 11. minucie padł pierwszy strzał na bramkę. Zza pola karnego Zlatana Alomerovicia próbował zaskoczyć Damjan Bohar, ale futbolówka przeleciała wysoko nad poprzeczką. Kilkadziesiąt sekund później celnie na bramkę gości uderzył Tomasz Makowski. Strzał nie sprawił wielu kłopotów Konradowi Forencowi. Po piętnastu minutach na tablicy wyników widniał wynik 0:0. W 24. minucie lewą stroną zaatakowało Zagłębie, a dokładniej Bohar. Po wbiegnięciu w pole karne wycofał piłkę i pewnie interweniował Filip Mladenović. W 27. minucie sprzed pola karnego na bramkę uderzył Sasa Zivec. Piłka przy prawym słupku wpadła do siatki i Zagłębie objęło prowadzenie. Kilkanaście minut później znakomita okazja Lechii. Lukas Haraslin podał do Flavio Paixao, a kapitan Lechii znalazł się w sytuacji sam na sam. Strzał Portugalczyka obronił Forenc. W 43. minucie Zagłębie podwyższyło prowadzenie. Golkipera Lechii pokonał Bohar. Do przerwy lubinianie prowadzili 2:0. 

W drugiej części od początku zaatakowało Zagłębie. Nie zdołali jednak stworzyć sobie klarownej sytuacji. Tymczasem w 53. minucie po dobrej akcji Lechii futbolówka trafiła do Tomasza Makowskiego. Pomocnik Lechii silnie uderzył z pierwszej piłki i pokonał Forenca. Brakowało jednej bramki, aby Lechia odrobiła straty z pierwszej połowy, ale tylko przez dwie minuty. Po kontrataku silnym strzałem po ziemi tuż przy prawym słupku Haraslin doprowadził do wyrównania. Słowacki pomocnik w dwie minuty strzelił bramkę i zanotował asystę. W 62. minucie po faulu na Karolu Fili i wideoweryfikacji arbiter Tomasz Musiał podyktował rzut karny. Jedenastkę pewnie wykorzystał kapitan Lechii Flavio Paixao. Lechiści ruszyli do ataku, aby podwyższyć prowadzenie. W 69. minucie Haraslin po świetnej akcji Biało-Zielonych strzelił z woleja, jednak bardzo niecelnie. W 75. minucie na środku boiska piłkę przejął Flavio Paixao i spróbował przelobować Forenca. Golkiper Zagłębia nie dał się jednak zaskoczyć. Dziewięć minut później w polu karnym Lechii znalazł się Sasa Zivec. Piłkę zablokował Makowski, a Zivec go sfaulował. Arbiter ukarał pomocnika Zagłębia żółtą kartką, ale po wideoweryfikacji zdecydował o ukaraniu Słoweńca czerwonym kartonikiem. Po upływie doliczonych czterech minut arbiter zakończył spotkanie. Lechia wygrała z Zagłębiem i awansowała do ćwierćfinału Totolotek Pucharu Polski!

Materiał informacyjny Lechii Gdańsk

Dziękujemy pracownikom Działu Dystrybucji Biletów za udostępnienie bezpłatnych wejściówek na mecz.

W dniu 7 listopada odbyło się spotkanie profilaktyka Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim.

Spotkanie odbyło sie w ramach jednej godziny lekcyjnej, uczestniczyli w nim uczniowie klasy I i II PPOH. Poruszono takie tematy jak: odpowiedzialność karna nieletnich, narkotyki, dopalacze zagrożenia z nich płynące, hejt. Podczas spotkania z funkcjonariuszem  policji uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych z wiekiem dorastania, co to są czyny karalne, jak dbać o własne bezpieczeństwo. Omawiane były również zagadnienia: kiedy odpowiadamy za swoje postępowanie, przejawy oraz przykłady demoralizacji, czyny karalne, korzystanie z Internetu i portali społecznościowych. Ponadto uczniowie zostali uświadomieni o tym, że od 13 roku życia odpowiadają za swoje czyny i ponoszą ich konsekwencje.

Podczas prelekcji omówione były elementy profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej. Młodzież została poinformowana o zagrożeniach wynikających z zażywania i rozprowadzania narkotyków, spożywania alkoholu oraz konsekwencjach zdrowotnych i prawnych takiego postępowania. Funkcjonariusz policji omówiła jak skutecznie prowadzić rozmowę w sytuacjach, gdy ktoś namawia ich do popełnienia przestępstwa czy wykroczenia, a przede wszystkim, jaki wpływ ma popełnienie czynu karalnego na ich dalsze dorosłe życie.

Celem tych spotkań jest kształtowanie wśród młodzieży szkolnej pożądanych społecznie postaw, umacnianie asertywnych zachowań oraz podnoszenie świadomości i wiedzy nastolatków na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą narkotyki i dopalacze.


Copyright © 2003 - 2020 SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim | wdrożenie dunaj22