^Powrót na górę

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Slide 4 Slide 1 Slide 1 Slide 5 Slide 3

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i nadchodzącego Nowego 2020 Roku, życzymy wszystkim Państwu, którzy są związani z naszym Ośrodkiem zdrowia, wielu miłych chwil w Nowym Roku, a dzieciom i młodzieży niezapomnianych wrażeń z pobytu w naszej placówce.

Dyrekcja Ośrodka

Patron Ośrodka

Irena Sendlerowa
Uchwała Rady Powiatu...

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

News

W dniu 10.12.2019 uczniowie naszej szkoły odwiedzili "Osadę św. Mikołaja" w Przywidzu. Czekało tam na nich wiele atrakcji nawiązujących do tradycji Świąt Bożego Narodzenia.

Dzieci miały okazję napisać list do św. Mikołaja, malować ozdoby świąteczne i wypiekać pierniki. Wykonywały postać Mikołaja z przygotowanych elementów. Wizytę uświetniły wspólne zabawy z elfami, poszukiwanie prezentów, rozmowa z Mikołajem i śpiewanie piosenek o tematyce świątecznej. Wszyscy uczestnicy wycieczki zostali obdarowani upominkami.

Mimo braku zimowej aury wszyscy poczuli świąteczny nastrój, który towarzyszył nam w drodze powrotnej.

Organizator:
Sylwia Kulma-Zdunek

Klasy IB oraz II-IIIA obchodziły ten dzień w centrum zabaw Meksyk. W tym miejscu swoja obecnością zaszczycił nas Mikołaj z wielkim worem, pełnym prezentów. Uczniowie zaśpiewali piosenkę, podarowali Mikołajowi przygotowane wcześniej rysunki. Otrzymane paczki wywołały dużo uśmiechu i radości . Ten miły nastrój towarzyszył nam bardzo długo.

• Anna Szulc
  • Magdalena Szwec

Biało-Zieloni wygrali czwarty mecz z rzędu. Tym razem na Stadionie Energa Gdańsk pokonali Wisłę Płock 2:0. Obie bramki strzelił Flavio Paixao, który na swoim koncie ma już sześć trafień w PKO Ekstraklasie w tym sezonie.

Na początku spotkania groźną akcję przeprowadzili Lechiści. Już w 1. minucie na bramkę uderzył kapitan Lechii Flavio Paixao, jednak Thomas Dahne nie dał się zaskoczyć i odbił piłkę w pole gry. Przez kolejne minuty żadna z drużyn nie potrafiła stworzyć sobie klarownej sytuacji strzeleckiej. W 17. minucie ponownie groźnie zrobiło się pod bramką gości. Po podaniu od Sławomira Peszko strzał oddał Artur Sobiech, ale futbolówka poszybowała nad poprzeczką. Po kilku minutach ponownie bramkarza Wisły sprawdził Paixao. Po silnym strzale z dystansu Dahne wybił piłkę na rzut rożny. W 34. minucie na prowadzenie wyszli Biało-Zieloni. Na prawym skrzydle świetną wymianę podań przeprowadzili Karol Fila i Peszko. Na bramkę strzelił Fila, ale Dahne odbił piłkę. Futbolówka spadła pod nogi Paixao, który skierował ją do siatki. Kapitan Lechii po raz piąty pokonał bramkarza rywali w tym sezonie PKO Ekstraklasy. Na trzy minuty przed przerwą wyśmienitą okazję do podwyższenia wyniku mieli Biało-Zieloni. Piłkę przechwycił Rafał Wolski, dośrodkował do Peszki, który wycofał do Artura Sobiecha. Niestety napastnik Lechii strzelił niecelnie. Na potwierdzenie wyraźnej przewagi Biało-Zielonych do przerwy na tablicy wyników jednobramkowe prowadzenie klubu z Gdańska.

Druga połowa rozpoczęła się od ataków Wisły. Goście próbowali strzelić wyrównującą bramkę. W 56. minucie po świetnym kontrataku Lechii sfaulowany w polu karnym został Rafał Wolski. Do piłki podszedł kapitan Biało-Zielonych i pewnie wykorzystał jedenastkę! Paixao zdobył drugą bramkę w tym meczu. Niezwykle groźnie zrobiło się pod bramką Wisły Płock w 69. minucie spotkania. Najpierw w polu karnym przewrócił się Peszko i Biało-Zieloni domagali się rzutu karnego, a chwilę później zamieszanie wykorzystał Wolski, który silnie strzelił z dystansu w poprzeczkę bramki Wisły. Arbiter po konsultacji z sędziami VAR podjął decyzję, że nie było faulu na Peszce. Kilkadziesiąt sekund później z rzutu wolnego dośrodkował Filip Mladenović. Serb poślizgnął się przy wprowadzaniu piłki, ale ta trafiła do Sobiecha i niewiele zabrakło do pokonania Dahne. Po chwili zaatakowali goście. Piłka po strzale Macieja Ambrosiewicza odbiła się od nogi Michała Nalepy i wyszła na rzut rożny. Przez kolejne minuty płocczanie atakowali. Strzał z głowy obronił piękną paradą Zlatan Alomerović. W jednej z ostatnich akcji spotkania Biało-Zieloni przeprowadzili dobrą akcję ofensywną. Po dośrodkowaniu Paixao przed szansą stanął Nalepa, który efektownie próbował zdobyć gola, ale uderzył niecelnie. Kilkanaście sekund później arbiter Łukasz Szczech zakończył mecz.

Materiał informacyjny Lechii Gdańsk

Dziękujemy pracownikom Działu Dystrybucji Biletów za udostępnienie bezpłatnych wejściówek na mecz.

Dnia 5.12.2019 w Pelplinie odbył się XVIII Pomorski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych,Naszą placówkę reprezentowali uczniowie Tomek G., Mateusz G., Patryk G., Waldemar S., Jacek S., Adam Ł..

Nasza drużyna została zakwalifikowana do grupy z dwiema drużynami z Chojnic oraz jednej z  Pelplina. W pierwszym meczu pokonaliśmy drużynę z Pelplina 16:6, w drugim również okazaliśmy się lepsi od zespołu z Chojnic w stosunku 24:8. Przed nami był ostatni przeciwnik, druga drużyna z Chojnic, gdzie po bardzo zaciętej walce pokonaliśmy przeciwników 10:8.

Zajęliśmy pierwsze miejsce z czego ogromnie się cieszymy, gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych medali na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim.

28 listopada w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci klas pierwszych.

Pani Anna Morawiak, przedstawiciel ZNP, powitała serdecznie rodziców, krewnych, nauczycieli, uczniów, a w szczególności klasy pierwsze, którym "oddała głos".

W niezwykle podniosłej atmosferze pani Anna Morawiak dokonała pasowania na ucznia dotykając ołówkiem - niczym czarodziejską różdżką - ramion pierwszaków. Na twarzach dzieci nie brakowało uśmiechów, otrzymując dyplomy oraz słodkie rożki. W dalszej części pani Urszula Staszczak, nauczyciel biblioteki, dokonała ślubowania uczniów na czytelnika.Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Podczas prób uczyli się dzielnie wierszyków i piosenek, które zaprezentowali w dniu pasowania. Zanim nastąpił moment pasowania, pierwszoklasiści zaprezentowali  swoje umiejętności w programie artystycznym, oklaskiwanym przez przybyłych na uroczystość gości.

Do życzeń dołączyli się zaproszeni rodzice oraz pozostali goście. Po uroczystości wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców i nauczycieli.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszoklasistom w pamięci.

Organizatorzy:

• A. Juszczyk
  • K. Reich-Stępniewska
  • M. Szwec

Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy we współpracy z  Poradnią Psychologiczno Pedagogiczną w Nowym Dworze Gdańskim w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych przygotował i przeprowadził  po raz drugi  edukacyjną inicjatywę.

Celem akcji jest upowszechnienie idei tolerancji, szacunku otwartości a  także korzyści  płynących z pełnej integracji osób niepełnosprawnych w życiu społecznym i kulturalnym.

W dniach  4 i 5 grudnia 2019  zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe dla  uczniów szkół podstawowych z uwzględnieniem grup integracyjnych.

• Iwona Charko
  • Agnieszka Wójcik
  • Joanna Ryzenweber
  • Karolina Olenkiewicz
  • Katarzyna Reich-Stępniewska
  • Sylwia Rymkiewicz

Spotkanie z Mikołajem to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Dnia 05 grudnia 2019 odbyły się zajęcia integracyjne klas IIb, VB. Celem zajęć było poznanie zwyczajów i tradycji mikołajkowych, dostarczenie uczniom radości poprzez obdarowanie ich prezentami. Oczekując upragnionego gościa uczniowie rozwiązywali zagadki, krzyżówki, składali Mikołaja z części, śpiewali piosenki o Mikołaju, aż pojawił się długo oczekiwany gość. Uczniowie byli bardzo szczęśliwi i rozpromienieni. Oprócz pełnego prezentów worka św. Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Mikołaj obdarował dzieci wspaniałymi prezentami.

Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła szybko, w bardzo miłej atmosferze i przyniosła dzieciom.  wiele radości.

Organizatorzy zajęć:

• Beata Czuba
  • Anna Michalik

W meczu 1/8 finału Totolotek Pucharu Polski Lechiści pokonali Zagłębie Lubin 3:2. Pomimo przegrywania do przerwy dwiema bramkami Biało-Zieloni odrobili stratę i objęli prowadzenie po bramce Flavio Paixao z rzutu karnego. Pozostałe gole zdobywali Tomasz Makowski oraz Lukas Haraslin.

Spotkanie rozpoczęło się spokojnie. Dopiero w 11. minucie padł pierwszy strzał na bramkę. Zza pola karnego Zlatana Alomerovicia próbował zaskoczyć Damjan Bohar, ale futbolówka przeleciała wysoko nad poprzeczką. Kilkadziesiąt sekund później celnie na bramkę gości uderzył Tomasz Makowski. Strzał nie sprawił wielu kłopotów Konradowi Forencowi. Po piętnastu minutach na tablicy wyników widniał wynik 0:0. W 24. minucie lewą stroną zaatakowało Zagłębie, a dokładniej Bohar. Po wbiegnięciu w pole karne wycofał piłkę i pewnie interweniował Filip Mladenović. W 27. minucie sprzed pola karnego na bramkę uderzył Sasa Zivec. Piłka przy prawym słupku wpadła do siatki i Zagłębie objęło prowadzenie. Kilkanaście minut później znakomita okazja Lechii. Lukas Haraslin podał do Flavio Paixao, a kapitan Lechii znalazł się w sytuacji sam na sam. Strzał Portugalczyka obronił Forenc. W 43. minucie Zagłębie podwyższyło prowadzenie. Golkipera Lechii pokonał Bohar. Do przerwy lubinianie prowadzili 2:0.

W drugiej części od początku zaatakowało Zagłębie. Nie zdołali jednak stworzyć sobie klarownej sytuacji. Tymczasem w 53. minucie po dobrej akcji Lechii futbolówka trafiła do Tomasza Makowskiego. Pomocnik Lechii silnie uderzył z pierwszej piłki i pokonał Forenca. Brakowało jednej bramki, aby Lechia odrobiła straty z pierwszej połowy, ale tylko przez dwie minuty. Po kontrataku silnym strzałem po ziemi tuż przy prawym słupku Haraslin doprowadził do wyrównania. Słowacki pomocnik w dwie minuty strzelił bramkę i zanotował asystę. W 62. minucie po faulu na Karolu Fili i wideoweryfikacji arbiter Tomasz Musiał podyktował rzut karny. Jedenastkę pewnie wykorzystał kapitan Lechii Flavio Paixao. Lechiści ruszyli do ataku, aby podwyższyć prowadzenie. W 69. minucie Haraslin po świetnej akcji Biało-Zielonych strzelił z woleja, jednak bardzo niecelnie. W 75. minucie na środku boiska piłkę przejął Flavio Paixao i spróbował przelobować Forenca. Golkiper Zagłębia nie dał się jednak zaskoczyć. Dziewięć minut później w polu karnym Lechii znalazł się Sasa Zivec. Piłkę zablokował Makowski, a Zivec go sfaulował. Arbiter ukarał pomocnika Zagłębia żółtą kartką, ale po wideoweryfikacji zdecydował o ukaraniu Słoweńca czerwonym kartonikiem. Po upływie doliczonych czterech minut arbiter zakończył spotkanie. Lechia wygrała z Zagłębiem i awansowała do ćwierćfinału Totolotek Pucharu Polski!

Wycieczka do Zegarmistrza

Dnia 4 grudnia uczniowie klasy 5B  udali się do zakładu zegarmistrzowskiego. Celem wycieczki było zaznajomienie z pracą zegarmistrza. Uczniowie dowiedzieli się, że zegarmistrz to rzemieślnik zajmujący się głównie naprawą zegarów i zegarków. Usłyszeli, że zegarmistrzowie uczestniczą również w projektowaniu i testowaniu nowych typów czasomierzy. Muszą posiadać wiedzę z wielu dziedzin: metalurgii, ślusarstwa, stolarstwa, a także związanych z elektroniką. Zegarmistrz obok wyćwiczonej bardzo precyzyjnej pracy ręcznej musi umieć obsługiwać setki różnych maszyn i urządzeń. Uczniowie zobaczyli różnorodne zegary. Z wielką uwagą słuchali opowieści  zegarmistrza o mechanizmach odmierzających czas. Dowiedzieli się, jak wygląda zegar "od środka”, jakimi narzędziami się go naprawia.

Wycieczka była bardzo pouczająca. Po powrocie do szkoły uczniowie dzielili się  wrażeniami i zdobytą wiedzą.

Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Tak było również u nas. 29 listopada w klasie IB i 2-3A odbyła się zabawa andrzejkowa

Spotkanie rozpoczęliśmy specjalnym zaklęciem, by spełniły się wszystkie andrzejkowe wróżby. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość, ustawiały buty w kierunku drzwi oraz przekłuwały serduszka z imionami. Tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznych melodii. Całość spotkania umilił słodki poczęstunek .

Mamy nadzieję, że wszystkie wróżby się spełnią.

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

• A. Szulc
  • M. Szwec

W dniu 28.11.2019 uczniowie naszej szkoły wyjechali do Multikina w Elblągu na film pt. "Kraina lodu 2". "Kraina lodu 2" to pełna humoru, ciekawej dynamicznej akcji i wzruszających scen kontynuacja filmu "Kraina lodu". Bohaterkami są dwie siostry Elza i Anna które muszą stawić czoła siłom zła i dzięki odwadze i siostrzanej miłości odnoszą zwycięstwo. Film opowiada o sile rodzinnych więzi i przyjaźni, wzrusza i jednocześnie bawi dzięki zabawnym bohaterom towarzyszącym obu siostrom. Polecamy gorąco wszystkim fanom "Krainy lodu".

Andrzejki to wspaniała okazją do dobrej zabawy. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.

28 listopada 2019 roku odbyły się integracyjne andrzejki uczniów klasy 5B oraz 2B. Uczniowie stworzyli magiczny klimat w klasie dekorując salę samodzielnie wykonanymi elementami. Celem spotkania było zapoznanie z dawnymi wierzeniami, wróżbami panieńskimi i kawalerskimi. Zapoznanie z obecnymi zabawami i wesołymi wróżbami andrzejkowymi, kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych oraz rozwijanie wyobraźni, czerpanie radości ze wspólnej zabawy.

Zgodnie z tradycją było przelewanie roztopionego wosku przez otwór klucza, a następnie "odczytywanie” cieni rzucanych przez odlew. Dziewczęta mogły poznać imię swojego przyszłego wybranka, chłopcy wybranki przebijając papierowe serduszka. Kto chciał przekonać się, czy będzie miał powodzenie w miłości, ustawiał buty i kierował je w stronę drzwi śledząc czyj but pierwszy przekroczy próg. Wiele emocji dostarczyły uczniom wróżby z pływającymi słomkami, magicznymi kubeczkami, paletą kolorów, numerologia i wiele innych.

Wspólna zabawa dostarczyła uczniom wielu przeżyć i emocji, które z pewnością pozostaną w ich pamięci do następnego roku. Nie mogło oczywiście zabraknąć słodkiego poczęstunku. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie imprezy andrzejkowej.

Dnia 27 listopada 2019 r. w ramach realizacji celów innowacji pedagogicznej "Wędrówka szlakiem zawodów” uczniowie klasy 5B wybrali na wycieczkę do salonu fryzjerskiego "Krzyś”. Salon specjalizuje się zarówno w strzyżeniu damskim, jak i męskim.

Uczniowie mieli możliwość obserwowania pracowników salonu fryzjerskiego w czasie Ich codziennej pracy. Obserwowali fryzjerów przy wykonywaniu takich zabiegów jak: mycie, strzyżenie, obcinanie, suszenie, koloryzacja, modelowanie włosów, utrwalanie fryzur. Panie fryzjerki z zaangażowaniem opowiadały uczniom, na czym polega praca fryzjera, zaprezentowały urządzenia, narzędzia oraz kosmetyki wykorzystywane w pielęgnacji i stylizacji włosów. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali oraz obserwowali wykonywane przez fryzjerów czynności. Chętni uczniowie mieli możliwość wykonania zabiegu mycia i masażu głowy klientom, odkrywając jednocześnie swoje ukryte umiejętności i predyspozycje. Największą atrakcją  dla dziewczynek było oglądanie palety z różnorodnymi kolorami włosów. Dziewczynkom zostały wplecione we włosy kolorowe, ozdobne warkoczyki.

Wizyta w salonie sprawiła uczniom wiele radości, wzbogaciła o nowe doświadczenia i wiadomości Była okazją do utrwalania właściwych zachowań w miejscach użyteczności publicznej. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Serdecznie dziękujemy właścicielowi salonu Panu Krzysztofowi oraz wszystkim pracownikom  za miłe przyjęcie, poświęcony nam czas, przekazaną wiedzę, cierpliwość, życzliwość.

Beata Czuba

W piątek 22 listopada 2019 r. miała miejsce inauguracja szkolnego konkursu plastycznego „MĄDRA SOWA”. Celami konkursu było: rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych, właściwe i ciekawe spędzanie czasu wolnego, oraz integracja społeczności szkolnej. W imprezie szkolnej wzięło udział 42 uczniów, którzy wykonali piękne prace w różnych technikach: malarstwo, pastele, kredki, kolaż, haft, drewno, prace przestrzenne. Komisja oceniająca wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych, klasy:

• I-III
  • IV-VIII
  • SPDP
  • SZKOŁA ZAWODOWA

Ze względu na bardzo wysoki poziom wykonanych prac oprócz nagród przyznano wiele wyróżnień. Zwycięzcy otrzymali nagrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i słodycze.

Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie  i zapraszamy do uczestnictwa w następnym !!!

• Maria Bożek
  • Dorota Kotlarz

Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim brali udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia  Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypadała wyjątkowa – 30. rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 r. ONZ przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala młodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestnictwa w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyła się nasza Placówka. W ramach tego dnia przeprowadzono lekcje przybliżające dzieciom ich prawa. Zorganizowana została także wystawa prac, wykonanych przez uczniów podczas wcześniejszych zajęć– były to, rysunki i plakaty obrazujące prawa dziecka. Całość działań uwieńczył uroczysty apel.

Uczniowie, pracownicy Placówki ubrani na niebiesko – w barwach UNICEFU – zebrali się, aby solidaryzować się ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. W trakcie apelu koordynator akcji, Pani Iwona Zaborowska, przybliżyła zebranym uczniom idee działania UNICEFU. Wszyscy uczniowie wykonali wcześniej kontur swoich dłoni ze swoim imieniem, który przyczepili na tablicy wystawowej wśród praw dziecka.  Na koniec wykonano wspólne zdjęcie na tle przygotowanej wystawy.

Dziękuję rodzicom uczniów za przygotowanie niebieskich ubrań dla dzieci; uczniom za przygotowanie konturów swoich rąk, wypisanie, a także narysowanie praw dzieci; nauczycielom za zmobilizowanie uczniów do przygotowania plakatów, które zostały wykorzystane do przygotowania wystawy; pracownikom Placówki za zaangażowanie w realizacje tego przedsięwzięcia.

Iwona Zaborowska

20 listopada 2019 roku, uczniowie klas: Va, VIIIa, IIIa SPDP, I i II PPOH oglądali w gdańskim teatrze Miniatura spektakl pt. „Baltic. Pies na krze” w reżyserii  R. Wicza-Pokojskiego. Premiera sztuki odbyła się w grudniu 2012 roku. Widowisko było adaptacją książki B. Gawryluk, „Pies, który płynął na krze”, osnutej na kanwie wydarzeń z 2010 roku.

Losy dryfującego po Wiśle, na kawałku lodu czworonoga wzruszyły widzów, a wartka akcja nie pozwoliła się nikomu nudzić.

Po spektaklu wszyscy udali się na spacer uliczkami Starego Miasta, gdzie podziwiali piękne zabytkowe kamienice, po czym w jednej z kawiarni delektowali się pysznymi słodyczami chłonąc atmosferę tego miejsca. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Wyjazd w ramach realizacji  innowacji pedagogicznej - Miejsca kultury i rozrywki na mapie Polski zorganizowały:

• mgr U. Staszczak
  • mgr B. Talarek

Dnia 19 listopada 2019 roku w Teatrze Miniatura w Gdańsku klasy: IIB, VB oraz VIIA obejrzały przepiękne, wzruszające przedstawienie “Baltic. Pies na krze”. Jest to prawdziwa historia psa, który w styczniu 2010 roku przepłynął Wisłę na kawałku kry, by na koniec zostać uratowanym przez załogę statku badawczego “Baltica”. Oprawa plastyczna i piękna nowoczesna muzyka zachwyciła nie tylko najmłodszych widzów.

Spektakl jest pięknym przykładem uwrażliwiania dzieci na krzywdę zwierząt.

Przypomina, że takie wartości, jak dobroć, współczucie i dbałość o słabszych są dla nas cały czas ważne – zarówno w międzyludzkich relacjach, jak również między człowiekiem i każdą inną żywą istotą.

To bardzo wzruszający i pełen emocji spektakl. Polecamy wszystkim!

• Anna Morawiak

Powstanie plac zabaw przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Projekt złożony przez SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim został wskazany do dofinansowania przez Stowarzyszenie LGR - Rybacka Brać Mierzei w kwocie 100 tys. zł.

W ramach projektu przy SOSW w 2020 r. powstanie miejsce rekreacji obejmujące:

• plac zabaw,
  • ścieżkę edukacyjną ukazującą historię rybactwa śródlądowego
  • miejsce do odpoczynku

Wartość projektu oszacowano na ok 117 tys. złotych.

Szanowni Państwo,

w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.

Łączę wyrazy szacunku
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN

Dnia 7 listopada 2019 roku wędrując szlakiem zawodów uczniowie klasy 5B dotarli do zakładu szewskiego. Z zainteresowaniem słuchali opowiadania Pana Szewca o Jego pracy, obserwowali przyrządy, maszyny szewskie i dowiedzieli się do czego one służą. Dowiedzieli się, że szewc to rzemieślnik z pasją, który zajmuje się m.in.: wymianą fleków, zelówek, obcasów, podbijaniem obcasów, wszywanie zamków do obuwia lub torebek, ścinaniem obcasów, farbowaniem butów, trwałym polerowaniem obuwia, rozciąganiem obuwia, sklejaniem pęknięć butów przy podeszwach i spodach.

Praca szewca przeszła ogromną metamorfozę na przestrzeni wieków, ale jedno co się nie zmieniło to zapał i satysfakcja z wykonywanej pracy. W zakładzie szewskim przyjęto nas bardzo życzliwie.

W dniu 13.11.2019 uczniowie naszej szkoły wyjechali do Multikina w Elblągu na film pt. "Salma w krainie dusz". Jest to pełna duchów, czarów i sympatycznych bohaterów opowieść o dziewczynce, która wyrusza na poszukiwanie zaginionych rodziców. Aby ich odnaleźć, przeniesie się w zaświaty, gdzie doświadczy niezapomnianej przygody poza kresem doczesności. Ta pełna wzruszeń animacja o przyjaźni, wierze i realizacji najskrytszych marzeń, wspaniała lekcja szacunku, dorastania i wzajemnej, rodzinnej miłości wywarła na odbiorcach wielkie wrażenie, które towarzyszyło nam w drodze powrotnej do szkoły.

W dniu 7 listopada odbyło się spotkanie profilaktyka Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim.

Spotkanie odbyło sie w ramach jednej godziny lekcyjnej, uczestniczyli w nim uczniowie klasy I i II PPOH. Poruszono takie tematy jak: odpowiedzialność karna nieletnich, narkotyki, dopalacze zagrożenia z nich płynące, hejt. Podczas spotkania z funkcjonariuszem  policji uczniowie dowiedzieli się jak unikać zagrożeń związanych z wiekiem dorastania, co to są czyny karalne, jak dbać o własne bezpieczeństwo. Omawiane były również zagadnienia: kiedy odpowiadamy za swoje postępowanie, przejawy oraz przykłady demoralizacji, czyny karalne, korzystanie z Internetu i portali społecznościowych. Ponadto uczniowie zostali uświadomieni o tym, że od 13 roku życia odpowiadają za swoje czyny i ponoszą ich konsekwencje.

Podczas prelekcji omówione były elementy profilaktyki antyalkoholowej i antynarkotykowej. Młodzież została poinformowana o zagrożeniach wynikających z zażywania i rozprowadzania narkotyków, spożywania alkoholu oraz konsekwencjach zdrowotnych i prawnych takiego postępowania. Funkcjonariusz policji omówiła jak skutecznie prowadzić rozmowę w sytuacjach, gdy ktoś namawia ich do popełnienia przestępstwa czy wykroczenia, a przede wszystkim, jaki wpływ ma popełnienie czynu karalnego na ich dalsze dorosłe życie.

Celem tych spotkań jest kształtowanie wśród młodzieży szkolnej pożądanych społecznie postaw, umacnianie asertywnych zachowań oraz podnoszenie świadomości i wiedzy nastolatków na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą narkotyki i dopalacze.

6 listopada uczniowie z klasy I B wraz ze starszymi kolegami i koleżanką z klasy II - III A mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt.. ,"Kraina Śpiochów" w teatrze  Miniatura w Gdańsku. Królewna Śpioszka nie może zasnąć, bo ma senne koszmary. Jej tata, król Śpioch, za wszelką cenę stara się znaleźć rozwiązanie...

W charakterystyczny dla siebie sposób autorka sztuki miesza motywy baśniowe, nawiązując do konwencji baśni drogi. Motyw ten potraktowany zostaje jednak z przymrużeniem oka. Król nie musi się szczególnie natrudzić, by osiągnąć swój cel. Kluczowa do jego osiągnięcia jest empatia i dzielenie się z innymi.

Podczas spektaklu u dzieci można było zaobserwować skupienie na aktorach, a po jego zakończeniu wysłuchać ich wrażeń, którymi dzieliły się kolegami podczas powrotu do szkoły.

Copyright © 2003 - 2020 SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim | wdrożenie dunaj22