^Powrót na górę

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Slide 1 Slide 1 Slide 5 Slide 3

Patron Ośrodka


Irena Sendlerowa
Uchwała Rady Powiatu...

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
im. Ireny Sendlerowej
w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Warszawska 52
82-100 Nowy Dwór Gdański
woj. pomorskie

GPS: 54.20780 N 19.13524 E

  tel. (55) 247 23 21
  fax: (55) 247 23 21
www.soswndg.pl
www.bip.soswndg.pl

Wolne lektury

Wolne lektury

Edukacyjny język obiektowy

E-podręczniki

Kynoterapia

Sentencje łacińskie

Żuławski Ośrodek Kultury

Archiwum artykułów

Statystyki

stat4u

Do II edycji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa, organizowanych przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim, włączyła się w tym roku młodzież z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. Dzięki zaangażowaniu Dyrektor Liceum Pani Krystyny Brinkiewicz  11 marca 2019 odbyło się spotkanie młodych artystów oraz osób z Zespołem Downa.  Po zwiedzeniu wszystkich pracowni, licealiści podzielili się swymi talentami podczas wspólnych warsztatów.  Efekt tej współpracy, to między innymi prace z gliny oraz zdjęcia z nietypowej sesji zdjęciowej. Jednak najważniejszą wartością tego spotkania było poczucie wzajemnego szacunku, empatii, poczucia równości. Było to cenne doświadczenie, które pozostanie w nas na długo.

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ustanowiono go z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa w 2005 roku, a od 2012 roku objęty jest patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Nie bez powodu przypada akurat w dwudziestym pierwszym dniu miesiąca - to pierwszy dzień wiosny, ale również nawiązanie do trisomii 21 chromosomu.

W ten wyjątkowy dzień zachęcamy do założenia skarpetek nie do pary – najlepiej trzech (bo przecież w zespole Downa są 3 chromosomy w 21 parze) i w różnych, wesołych kolorach. Skarpetki mogą być w paski, w kropki, za kolano lub tuż przy kostce.  

Jeśli jednak skarpetki to za mało – załóżcie kolorowe ubrania. Kolory przewodnie Światowego Dnia Zespołu Downa to granatowy i czerwony.


Copyright © 2003 - 2019 SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim | wdrożenie dunaj22