
Diagnoza spektrum autyzmu u dziecka stanowi dla rodziców znaczący moment pełen emocji, wątpliwości i pytań o przyszłość. Wiele rodzin czuje się zagubionych, poszukując odpowiedzi na pytanie: „Co dalej?”.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, 25 kwietnia 2025 roku w ramach innowacji pedagogicznej, odbyła się konferencja pt. „Mam diagnozę i co dalej? Możliwości wsparcia rodzica dziecka z autyzmem”, którą zorganizowaliśmy przy współpracy z UKS Ogólniak Nowy Dwór Gdański pod honorowym patronatem Starosty Nowodworskiego. Zainaugurował ją występ naszego uzdolnionego ucznia – Filipa Urbaniaka, który przy akompaniamencie pani Kamili Szostek (nauczycielki SOSW) zaśpiewał piosenkę Stanisława Sojki pt. „Tolerancja”. Wydarzenie poprowadziły nauczycielki SOSW – panie Anna Chmielewska i Anna Górska.
Głównym celem konferencji było wsparcie merytoryczne i emocjonalne rodzica poprzez dostarczenie wiedzy i technik radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z opieką nad dzieckiem z autyzmem; zapewnienie dostępu do wiedzy z różnych dziedzin – psychologii, pracy z ciałem, medycyny, komunikacji alternatywnej i wspomagającej AAC oraz psychotraumatologii; zwiększenie świadomości rodziców w zakresie możliwości wsparcia rozwoju dziecka; stworzenie możliwości kontaktu rodziców ze specjalistami oraz innymi rodzicami, a także zapoznanie z działalnością lokalnych organizacji i instytucji.
Jak ważny jest RODZIC, jego kondycja emocjonalna, jak szerokie jest spektrum potrzeb w autyzmie, jak inne jest każde dziecko z autyzmem, jak ważna jest indywidualizacja i jak wiele oddziaływań można i należy wdrożyć, aby polepszyć funkcjonowanie dziecka w społeczeństwie dowiedzieliśmy się dzięki osobom, które podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem:
- MARZENA KOZŁOWSKA – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog, wykładowca akademicki – wykład pt. „Trauma … i co dalej?”
- AGNIESZKA WROCZYŃSKA – doktor nauk medycznych, specjalistka chorób wewnętrznych -wykład pt. „Zdrowie w spektrum autyzmu -zachowania „trudne” czy „alarmujące?”
- BARBARA BUDYN-GALEA – Certyfikowany Instruktor Terapii Czaszkowo-Krzyżowej, osteopata – wykład pt. „Wsparcie funkcjonowania organizmu– terapia czaszkowo-krzyżowa”.
- OLIMPIA DROGOSZ – nauczycielka języka polskiego, oligofrenopedagog, logopeda, terapeuta Integracji Sensorycznej, terapeuta Terapii Czaszkowo-Krzyżowej, nauczycielka SOSW – wykład pt. „Komunikacja alternatywna i wspomagająca – AAC – w zaburzeniach mowy u dzieci z autyzmem”.
- KRZYSZTOF TOKARSKI – psycholog prowadzący grupę wsparcia dla ojców w Stowarzyszeniu Rodziców i Przyjaciół Na Rzecz Osób z Autyzmem „Nasz Autyzm” – wykład pt. „Diagnoza, a realne potrzeby dziecka w spektrum autyzmu w szkole i w domu”.
- BARBARA GÓRSKA – psycholog, pedagog specjalny, certyfikowany diagnosta ADOS-2, wykład pt. „Diagnoza dziecka ze spektrum autyzmu w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej”.
- URSZULA INCZEWSKA – zastępca Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Dworze Gdańskim – wykład pt. „Opieka wytchnieniowa jako realne wsparcie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz inne formy wsparcia realizowane przez MGOPS Nowy Dwór Gdański”.
- SYLWIA CIEŚLUK – mama dzieci ze spektrum autyzmu – „Życie z autyzmem”.
Konferencja była również miejscem, w którym mogliśmy promować naszą placówkę – poprzez zdobycie środków zewnętrznych, dedykowanych dla organizacji pozarządowych, dzięki współpracy ze stowarzyszeniem UKS Ogólniak w Nowym Dworze Gdańskim i od sponsorów prywatnych oraz poprzez pokazanie różnorodności oddziaływań terapeutycznych i edukacyjnych nauczycieli zaprezentowanych w wystąpieniu na temat Komunikacji Alternatywnej i Wspomagającej – AAC. Nauczyciele i uczniowie przygotowali obsługę kulinarną oraz dekorację sali konferencyjnej. Zespołem wspierającym organizację bufetu były panie ze szkolnej kuchni i reprezentanci z Koła Gospodyń Wiejskich „Chochla i Warząchew” ze Sztutowa.
Swoją pracę terapeutyczną pokazali również na stoiskach nasi goście – uczestnicy i pracownicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Nowym Dworze Gdańskim, Marzęcinie i Jantarze.
Każdy uczestnik konferencji mógł skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowym Dworze Gdańskim; przedstawicieli wydawnictwa Harmonia oraz MÓWik – specjalizujących się w zakresie tworzenia oraz sprzedaży pomocy oraz programów edukacyjnych dla dzieci ze spektrum autyzmu.












